Quantcast
Channel: Krašto istorija. Žmonės – www.selonija.lt
Viewing all 71 articles
Browse latest View live

Ginti, saugoti, padėti. Susipažinkime

$
0
0

Elitos Samulytės nuotr.

Elitos Samulytės nuotr.

Baigiame pažintį su  Biržų rajono policijos komisariato Viešosios policijos Prevencijos poskyrio pareigūnais. Jie atsako į klausimus apie savo patirtį policijoje, liūdniausias ir gražiausias akimirkas darbe.

Vita ANDŽIENĖ, vyresnioji specialistė darbui su nepilnamečiais

policija-andziene

Pagal išsilavinimą esu pedagogė. Bet nė vienos dienos nedirbau pedagoge ir nė vienos dienos nesigailėjau, kad dirbu policijoje. Kai baigiau pedagogiką, pagal specialybę darbo neradau. Pradėjau dirbti migracijoje, nes buvo pats pasų keitimo laikas, reikėjo naujų darbuotojų. Po metų iš migracijos – į nepilnamečius. Jau dvidešimt ketvirti metai.

Metų įdirbis padeda – pradedi pažinti žmones. Kai lyginu, kokie nepilnamečiai buvo prieš 20 ar 15 metų, matau, kaip jie pasikeitę. Ir dabar mums sunkiau susikalbėti ne su vaikais, o su jų tėvais. Šiuolaikiniai tėvai labai gerai žino teises, tik nežino arba užmiršta savo pareigas. Ir kartais be reikalo, aklai, savo vaikus gina. Ne vieną atvejį žinau, kai tėvai aklai gynė savo vaiką dėl įvairių pažeidimų, kol jie peraugo į sunkius nusikaltimus ir tėvams teko krepšius nešti.

Neseniai lankydama nepilnametį socializacijos centre išgirdau: ačiū, kad mane čia uždarėte, bet galėjote tai padaryti anksčiau – nebūčiau padaręs tiek daug nusikaltimų. O socializacijos centras daugeliui tėvų atrodo kaip pasaulio pabaiga.

Visi tėvai savo vaikus myli. Ir socialinės rizikos šeimų tėvai savo vaikus myli, myli, kaip supranta ir moka mylėti. Kai vaikus reikia paimti iš šeimos, situacijos būna neeilinės. Juk ir vaikai myli savo tėvus, nesvarbu, kokie jie yra, jie gyvena tokį gyvenimą nuo kūdikystės ir mano, kad toks gyvenimas yra norma. Bet žmonių yra visokių, mūsų darbo į jokius rėmus nesudėsi, bendraujam su daugybe žmonių, visi labai skirtingi. Vienam užtenka pabarimo, kitam reikia griežtų priemonių.

Per tiek tarnybos metų, atrodo, gali užsigrūdinti, bet man ir šiandien yra labai skaudžios vaikų bėdos socialinės rizikos šeimose. Pažįstame tas šeimas, žinome jų istorijas, ir skaudžiausia, kad istorijos kartojasi iš vienos šeimos kartos į kitą. Kartais jautiesi bejėgis kažką pakeisti, bandai kažkaip kitaip padėti. Kartais ir pačios drabužėlius veždavome, pinigais paremdavome, bet iš esmės negali pakeisti jų gyvenimo.

Gyvenimas vien iš darbo nesusideda, nors didelę laiko dalį praleidi darbe. Stengiuosi bet kur ir bet kada su žmonėmis elgtis žmoniškai, dorai ir garbingai.

Į namus stengiuosi darbo nuotaikų nenešti, bet kartais kalbėdama su savo mergaitėmis primenu: gali atsitikti taip, kaip baigiasi panašūs atvejai baigiasi.

Tel. +370 616 44837, vita.andziene@policija.lt

Irma PARČIAUSKIENĖ, specialistė darbui su nepilnamečiais

p-policija-parciauskiene

– Biržų rajono policijos komisariate – nuo 2008 metų. Prieš tai 12 metų dirbau pasienio tarnyboje. Kai Lietuva įstojo į Europos Sąjungą, darbas virto nuolatinėmis komandiruotėmis, gyvenimas su krepšiais atsibodo, namie augo vaikai. Teko ieškotis darbo Biržuose. Mano išsilavinimas su tarnyba lyg ir nesusijęs: turiu buhalterio diplomą. Bet gal gerai tai, kad buhalteris privalo kiekvieną darbą padaryti iki galo, sudėlioti iki kiekvieno cento – tai praverčia ir pareigūnui.

Daugiausia bendrauju su nepilnamečiais. Didelių problemų, kad negalėčiau su vaikais susikalbėti, kad susipykčiau, nebuvo. Kabinete dažniau bendraujam dėl teisės pažeidimų: chuliganizmo, alkoholio. Atvejų dėl narkotikų vartojimo kažkiek turime, bet ne itin daug. Mano darbo praktikoje buvo labai skaudus atvejis, kai dvylikametį vežėme į gydymo įstaigą tikrinti dėl narkotikų ir testas buvo teigiamas. Šiuo metu apie jo priklausomybes nežinome, jis jau ne mūsų globotinis, bet kitokių nusižengimų šleifas didėja.

Tiek narkotikų vartojimas, tiek kiti pažeidimai, dėl kurių vaikas privalo lankytis policijoje, kiekvienai šeimai yra labai skaudus. Vieniems užtenka tik vieno apsilankymo policijoje, kiti ir toliau slysta. Labai daug priklauso nuo šeimos, nuo bendravimo, auklėjimo, tėvų pavyzdžio. Vaikai yra tėvų atspindys – jie kopijuoja tėvus, jie priešinasi tėvų bėdoms. Jei tėvai girtauja, vaikas ieško draugų gatvėje. Tokių šeimų vaikams išsigelbėjimą matau dienos centruose. Policija sudrausmina. Čia jie pasėdi, patyli, paklauso, nuleidę galvą. O ten pamatai visai kitokius vaikus. Prieš Naujuosius buvau padėkos vakare „Vilties šviesos“ centre. Likau sužavėta vaikų, vadovų darbu, nuoširdumu, entuziastingumu. Tos pora valandų buvo geriau nei koks profesionalų spektaklis.

Negaliu sakyti, kad mūsų kabinete lankosi tik socialinės rizikos šeimų vaikai – bėdų turi visokių šeimų vaikai, o pagaliau ir tie socialiniai skirtumai Biržuose nėra tokie jau dideli.

Mano vaikai jau užaugę, dukra studijuoja magistrantūroje, sūnus dirba užsienyje, vyras irgi išvykęs į užsienį, likau su šuneliu. Pasiguosti, kad darbe kas nors negerai, nebėra kam. O kai su saviškiais bendrauju telefonu ar internetu, nesinori savo bėdų pasakoti. Nemoku išsišaukti. Gyvenime vadovaujuosi savo dukros mintimi: viską reikia mokėti suderinti, visur rasti pusiausvyrą: ir darbe, ir namuose, ir bendraujant su žmonėmis. Su gyvenimo patirtimi tos ramybės įgauni ir nori vis daugiau, nori atsiriboti nuo blogio, kurio tiek daug pamatai darbe.

Tel. +370 616 44945, irma.parciauskiene@policija.lt

Ainis BAGDONAS, specialistas, bendruomenės pareigūnas

policija-bagdonas

– Esu atsakingas už prevencinę veiklą Biržų mieste ir rajone. Į teisės ir policijos specialybę M. Romerio universitete įstojau tik baigęs vidurinę mokyklą. Baigęs pirmą kursą ir gavęs policininko kvalifikaciją įsidarbinau Biržų rajono policijos komisariate ir dirbu iki šiol. Dirbdamas baigiau Šiaulių universitetą, audiovizualinio meno specialybę. Šie dalykai – daugiau pomėgis, nors kasdieniame darbe praverčia. Iš pradžių dirbau kriminalinėje policijoje įvykio vietos apžiūros specialistu, vėliau – areštinėje, operatyvaus valdymo poskyryje, operatyvinėje grupėje, jau antri metai – bendruomenės pareigūnas.

Bendruomenės pareigūnų darbas leidžia bendrauti su įvairiausiais žmonėmis, visuomeninėmis organizacijomis įvairiausiais klausimais: pamokėlės, susitikimai, renginiai, daiktų žymėjimas.

Manau, kad esu teisingas ir sąžiningas žmogus, kaip ir daugelis mano bendradarbių, tad stengiuosi būti atviras ir padėti kaip tik išmanau, nors galimybių ir ne visada būna. Man visi žmonės yra lygūs ir visiems rodau vienodą dėmesį nieko neišskirdamas. Visai nesvarbu, ar tenka bendrauti su seniai pažįstamais pažeidėjais, nusikalsti linkusiais asmenimis, ar su verslininkais ir valdžios atstovais. Taip pat visiškai netoleruoju neteisingo ar neteisėto elgesio, ir jei kažkas nuskriaus ką tik iš areštinės paleistą narkomaną – padėsiu jam.

Linksmiausias atvejis buvo, kai dar atlikau praktiką. Su kolega įjungę švyturėlius lėkėme į nelaimės vietą: gavome pranešimą, kad Pabiržės kelyje numestas dviratis, matyt, greta bus žuvęs žmogus. Buvo naktis. Dviratį ir po kelią išsimėčiusius alaus „bambalius“ greitai pamatėme, o dviratininko teko paieškoti prožektoriumi. Kai pamatėme ir pajudinome, pasirodė, kad žmogus tik miega. Iš už skverno kyšojo šokolado plytelė. Pasirodo, šalikelėje vyras bandė atlikti gamtinius reikalus ir nebepajėgė atsistoti, užmigo šalia savo krūvelės. Žadinti teko ilgai. Išbandėme visus žadinimo būdus. Šiaip taip pažadinę parvežėme namo ir dviratininką, ir jo dviratį, ir išbyrėjusius „bambalius“ surinkome. Žmogus buvo labai dėkingas, norėjo su mumis alumi pasidalinti…

Skaudžiausias įvykis taip pat buvo per praktiką, kai mums stovint vienoje J. Basanavičiaus gatvės sankryžų žuvo žmogus. Skaudu buvo ne pats faktas, bet aplinkybės. Mes matėme, kaip pro mus pravažiuoja išgėręs dviratininkas, tačiau tada dar nebuvo fiksuojami tokie pažeidimai, kaip neblaivus dviratininkas, o ir vairuoti jam sekėsi visai neblogai, tad per daug į tai ir nekreipėme dėmesio. Netrukus pro mus pravažiavo ir pakrautas miškovežis su priekaba. Su bendradarbiu išgirdome metalo terkštelėjimą. Atsisukę pamatėme, kad apie 100 m nuo mūsų guli dviratininkas ir pradeda stoti miškovežio vairuotojas. Bendradarbis puolė kviesti pagalbą, o aš griebiau vaistinėlę ir nulėkiau apžiūrėti dviratininko ir suteikti jam pirmosios pagalbos, tačiau pagalbos jam nebereikėjo, o vaizdas buvo tikrai ne koks – net „šalmo“ tvarstymo įgūdžių nebebuvo kur panaudoti. Buvo skaudžiausia tai, kad galėjome viską pakeisti vien pakalbinę dviratininką ir pasekę kelis moralus.

O dirbdamas kriminalinėje policijoje į viską išmokau žiūrėti tik kaip į darbą ir kiekvieno įvykio ilgai nelaikyti savyje.

Policijos neparnešti į namus tiesiog neįmanoma, nes ja visą laiką ir gyveni, tad kai šeimoje yra du policininkai, yra net gerai, nes kažin ar kitos profesijos atstovai suprastų vėlų vakarą grįžusį šeimos narį, kuris dėl darbo sugriovė visus vakaro planus.

Tel. +370 616 46302, ainis.bagdonas@policija.lt

Fotografavo ir pasakojimus užrašė Janina Bagdonienė

„Biržiečių žodis“

selonija.lt


Šventėme Valstybės dieną

$
0
0

vabalninks

„Saulytės“ spindulėliai. Algirdo Garbausko nuotr.

Vabalninke

Valstybės dieną su šventine nuotaika rinkosi žmonės į Vabalninko kultūros namus. Pirmiausia juos pasitiko Vabalninko Balio Sruogos gimnazijos mokinės Guodos Baradinskaitės fotoparoda „Baibokai“. Parodą pristatė pati autorė.

Salėje renginio vedėja Audronė Stapulionienė pristatė dalyvius ir pakvietė sugiedoti Lietuvos himną, kuriam toną davė folklorinio ansamblio „Saulala“ dainininkai. Jie ir šventinį koncertą pradėjo savo dainomis. Su švente vabalninkiečius sveikino seniūnė Lilija Vaitiekūnienė, seniūnaitis Adolfas Rinkūnas.

Parodos autorė Guoda Baradinskaitė. Algirdo Garbausko nuotr.

Parodos autorė Guoda Baradinskaitė. Algirdo Garbausko nuotr.

Apie nepriklausomybės įtvirtinimą Vabalninke pasakojo Vabalninko krašto kultūros ir istorijos fondo narys Algirdas Garbauskas. Jis priminė: vienas iš Nepriklausomybės akto Signatarų buvo ir mūsų kraštietis kunigas Alfonsas Petrulis, kilęs iš Kateliškių kaimo. Jo tėviškėje yra pastatytas Signataro stulpas, o broliams Alfonsui ir Vytautui Petruliams pastatytas paminklinis akmuo. Paskelbus Lietuvos nepriklausomybę dar tebevyko Pirmasis pasaulinis karas. Lietuva buvo priešų apsuptyje. Bandė įsitvirtinti bolševikai. Reikėjo gintis. Todėl Lietuvos vyriausybė 1918 m. lapkričio 23 d. išleido įsakymą dėl Lietuvos kariuomenės sukūrimo. Neramu buvo ir Vabalninke. 1919 m. valdžią perėmė bolševikai. Klebonijos pastate buvo jų štabas, komitetas. Nepriklausomybės kovų organizatorius mūsų apylinkėje buvo Bernardas Sakalauskas. Jis palaikė ryšį su Biržais, Kaunu, buvo geras organizatorius, oratorius. 1919 m. kovo mėn. 30 d., sekmadienį po mišių jis pasiūlė organizuoti ginkluotus būrius kovai su bolševikais. Tuoj susidarė dešimties savanorių partizanų būrys, kuris greit išaugo iki nemažo, daugiau kaip 50 vyrų būrio. Jie nuginklavo Vabalninko milicininkus, suėmė bolševikinį komitetą, ne kartą susikovė su raudonarmiečiais. Vabalninkiečiams padėjo Pasvalio, Joniškėlio būrys. Galutinai iš Vabalninko išvyti bolševikai ir apsiginta nuo kitų priešų buvo 1919 m. gegužės pabaigoje. Vabalninke buvo įtvirtinta Nepriklausomybė. Dalis partizanų grįžo į namus, dalis perėjo į reguliariąją kariuomenę ir tęsė kovas.

Vabalninko krašto muziejus surinko nemažai duomenų apie savanorius. Kai kurių biografijos paskelbtos knygoje „XX amžiaus Vabalninkas“. Vabalninko kapinėse palaidoti buvę savanoriai Povilas Lazdynas, Antanas Manikas, Lionginas Ragaišis, Juozas Varabauskas. Jasiuliškių kapinėse – Petras Vilimas.

Vėliau išaiškėjo dar apie 30-ties savanorių pavardės. Pavyko išsiaiškinti jų trumpus biografinius duomenis. Juos numatoma pagarsinti mūsų laikraščio „Žolinės varpai“ artimiausiame numeryje. Ateityje žadama Vabalninke iškabinti atminimo lentą su 1919-1921 metų Nepriklausomybės kovų savanorių pavardėmis.

*

Šventės proga vabalninkiečius pamalonino seniai čia girdėtais pučiamųjų instrumentų orkestro garsais šventės svečiai – Kupiškio kultūros centro pūtikai, vadovaujami S. Lauciaus. Pasižiūrėjus į Vabalninko Balio Sruogos gimnazijos vaikų folkloro ansamblio „Saulytė“ (vadovė Irena Nevierienė) šokius, pasiklausius dūdelių muzikos, dainų, galima sakyti, kad auga jaunoji karta, kuri galbūt ateityje pakeis mūsų „Saulalas“ dainininkus. Dėmesio ir palaikymo susilaukė Eduardo ir Petro dueto dainos ir muzika.

Padėkojusi visiems atlikėjams, Audronė Stapulionienė pristatė savivaldybės Tarybos narį, Vabalninke vykstančių renginių nuolatinį rėmėją UAB „Šalva“ direktorių Audrį Šimą ir pasveikino jį gavus nelengvas pareigas – jis išrinktas Biržų rajono kaimo bendruomenių sąjungos pirmininku.

Giedrius ARBAČIAUSKAS

 

Šukionyse

Vabalninkietė tradicinių amatų meistrė Zita Kumpelienė nuo vasario pradžios Šukionyse pagal neformalaus vaikų švietimo programą „Tradiciniai amatai ir naujovės“ veda užsiėmimus. Tradiciniais amatais susidomėjo ne tik vaikai, bet ir jų mamos, močiutės. Vasario 16-ąją, Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, įvairius suvenyrus su tautine simbolika kūrė kelios šukioniečių kartos.

Zitos Kumpelienės nuotr.

Zitos Kumpelienės nuotr.

– Programa „Tradiciniai amatai ir naujovės“ supažindina vaikus su tradiciniais ir šiuolaikiniais amatais. Ugdo saviraišką, kūrybingumą, verslumą, kantrybę ir atsakingumą, formuoja supratimą, kad tradicinių amatų gaminiuose – prigimtinės kultūros vertybės. Grupėje – 10 mokinių. Jaunimas susipažins ir išmoks tradicinių ir šiuolaikinių amatų. Kurs žaislus ir suvenyrus. Tai labai svarbu kaimo vietovėje, nes tradiciniai amatai – viena iš alternatyvių veiklos rūšių, – „Biržiečių žodžiui“ pasakojo vabalninkietė, tautinių amatų meistrė Zita Kumpelienė.

Tradiciniais amatais susižavėję ne tik vaikai, bet ir jų mamos, močiutės. Šukionietės moterys Zitai Kumpelienei išsakė savo pageidavimus, lūkesčius. Joms visi amatai įdomūs, bet trūksta patirties. Planuose – vėlimas iš vilnos, sodų rišimas, tautinių juostų pynimas ir t. t.

Lietuvos valstybės atkūrimo dieną moterys ir vaikai praleido kartu. Bendruomenės namuose. Netradiciškai, bet kūrybiškai.

Zitos Kumpelienės nuotr.

Zitos Kumpelienės nuotr.

– Moterys į užsiėmimus rinkosi nuo ryto, dešimtos valandos. Vaikai prie mūsų prisijungė 12 valandą. Žinojome: užtruksime iki pavakarių, todėl pasirūpinome ir vaišėmis. Tradicinių amatų meistrė moteris mokino velti šlepetes iš vilnos. Tai labai sunkus ir sudėtingas procesas. Pavargome. Bet mums patiko. Šlepetes turime. Parsinešusios jas į namus išplovėme su šampūnu. Džioviname. Mūsų jaunimas kūrė iš vilnos įvairius trispalvius suvenyrus. Tai ne paskutinis susitikimas. Moterys labai smalsios, stropios, daug ko norėsime išmokti. Svarbiausia, kad susiradome mokytoją, – sakė Lietuvos ūkininkių draugijos Šukionių skyriaus pirmininkė Rita Bieliakienė.

Tradicinių amatų meistrė Zita Kumpelienė dėkinga šukionietėms už bendruomeniškumą, nuoširdumą, meilę savo kaimo vaikams, pagalbą juos suburiant. Zita Kumpelienė su šukioniečiais bendradarbiaus iki pavasario. Pagirtina: amatai sugrįžta atgal į kaimą, į šeimas, užpildo laisvalaikį. Mamos su vaikais drauge gražina, įvairina savo namų ir kaimo buitį.

Regina VAIČEKONIENĖ

 

„Biržiečių žodis“

Tęs pirmininkės Nijolės darbus

$
0
0

Biržų rajono kaimo bendruomenių sąjunga turi naują valdžią. Tarybos pirmininkas – Audrys Šimas. Jurgita Venskienė (dešinėje), pavaduotoja. Irena Misevičienė – sekretorė. Stanislovo Vadapolo nuotr.

Biržų rajono kaimo bendruomenių sąjunga turi naują valdžią. Tarybos pirmininkas – Audrys Šimas. Jurgita Venskienė (dešinėje), pavaduotoja. Irena Misevičienė – sekretorė. Stanislovo Vadapolo nuotr.

Regina VAIČEKONIENĖ

Į Amžinybę išlydėję bendruomenių įkūrėją ir lyderę, Biržų rajono kaimo bendruomenių sąjungos tarybos pirmininkę Nijolę Šatienę, bendraminčiai suvažiavo į susirinkimą. Rinko naują valdžią, nes įvykiai ir darbai skubina. „Nieko nežinome, jaučiamės kaip viščiukai be mamos“… neslėpė „Klausučių ūlytėlės“ bendruomenės pirmininkė Jurgita Venskienė. Visi atsakingai ir draugiškai kūrė savo veiklos pradžiamokslį.

Biržų rajono kaimo bendruomenių sąjungoje – 45 bendruomenės. Rinkuškiuose į susirinkimą atvyko 37 bendruomenių pirmininkai arba jų įgalioti asmenys. Rinkuškių bendruomenės pirmininkė Irena Misevičienė pakvietė tylos minute pagerbti į Amžinybę netikėtai iškeliavusios Biržų rajono kaimo bendruomenių sąjungos tarybos pirmininkės Nijolės Šatienės atminimą.

Netektis skaudi, bet gyvenimas ragina tęsti Nijolės darbus. Vasario 26 dieną Raseinių rajone Gėluvos bendruomenės namuose vyks Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos narių susirinkimas, kuriame laukiama ir biržiečių.

Biržų rajono bendruomenių pirmininkai išsirinko naują tarybą, tarybos pirmininką. Pakeitė ir vieną įstatų punktą.

Į Biržų rajono kaimo bendruomenių pirmininko postą pasiūlyti 4 kandidatai: Irena Misevičienė iš Rinkuškių, Jurgita Venskienė iš „Klausučių ūlytėlės“, Audrys Šimas iš Kirdonių ir Vytautas Stankevičius iš Parovėjos bendruomenių. Nė vienas į siūlomą postą nesiveržė. Kiekvienas rado pateisinamų kliūčių. Visuomeninės pareigos nesiderino su tiesioginiu darbu, šeimos aplinkybėmis: mažamečiai vaikai, verslas ir t. t. Bet kiekvienas prisiėmė atsakomybę: pirmininkui padės…

Kai kurie bendruomenių pirmininkai pageidavo: Biržų rajono kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkas turėtų būti ir rajono Tarybos narys. Tinkamiausias iš visų kandidatų – Audrys Šimas. Už A. Šimą balsavo 29. Susilaikė 4. Prieš – 3. Nebalsavo 1 susirinkimo dalyvis. Biržų rajono kaimo bendruomenių sąjungos pirmininku išrinktas Audrys Šimas. Pavaduotoja – Jurgita Venskienė, sekretore – Irena Misevičienė.

Bendruomenių pirmininkams parūpo susipažinti su įstatais, savo teisėmis bei pareigomis ir t. t. Visi pritarė: reikia stiprinti pozicijas, keisti vieną įstatų punktą. Nuo šiol Tarybai atstovaus nebe kiekvienos bendruomenės pirmininkas, bet tik susirinkime išrinktieji 9 nariai. Jie koordinuos vietos bendruomenių veiklą savo seniūnijos teritorijoje bei dalyvaus sprendžiant ir priimant svarbius sprendimus. Tarp narių: Audrys Šimas (Kirdonys), Irena Misevičienė (Rinkuškiai), J. Venskienė (Klausučiai), O. Pelanienė (Medeikiai), A. Kaziliūnienė (Mieliūnai), D. Strautinienė (Vabalninkas), S. Zvilnienė (Papilys), D. Plentauskienė (Smilgiai), S. Tilindienė (Nemunėlio Radviliškis).

Išrinkta nauja revizijos komisija.

Susirinkimo dalyviai nusprendė susitikimus-pasitarimus rengti vis kitoje bendruomenėje. Taip įdomiau ir naudingiau. Taip sausio mėnesį susirinkime siūlė ir buvusioji Biržų rajono kaimo bendruomenių sąjungos tarybos pirmininkė Nijolė.

Artimiausiu metu Taryba renkasi ir pasirašys dokumentų priėmimo aktą.

„Biržiečių žodis“

selonija.lt

Biržiečiai DP stovyklose (I)

$
0
0

Pabėgėliai iš Lietuvos Vokietijoje. Eilėje septintas iš kairės stovi Jonas Suveizdis-Suvis (gimęs 1916 m., mirė 1981 m. JAV) – inžinierius, išradėjas, įkūręs fondą išeivijos lietuvių tautinei kultūrai remti. "Sėlos" muziejaus fondų nuotr.

Pabėgėliai iš Lietuvos Vokietijoje. Eilėje septintas iš kairės stovi Jonas Suveizdis-Suvis (gimęs 1916 m., mirė 1981 m. JAV) – inžinierius, išradėjas, įkūręs fondą išeivijos lietuvių tautinei kultūrai remti. „Sėlos“ muziejaus fondų nuotr.

Borisas JANUŠEVIČIUS

Rašant apie II pasaulinio karo laikotarpiu gyvenusius iškiliuosius biržėnus tenka dažnai priminti apie jų deportaciją į rytus ar priverstinį traukimąsi į vakarus. Apie tremtį į rytus buvo rašyta ir rašoma daug. Todėl šiandien prisiminkime pasukusiųjų į vargo kelius vakaruose. Prisiminkime DP (angl. Displaced Persons) stovyklas perėjuius biržiečius.

Biržiečių keliai

Štai dalis savo gyvenimo kelią vakaruose baigusių biržiečių: Australijoje – visuomenės veikėjas Julius Šernas; Belgijoje – gen. štabo pulkininkas Juozas Lianskoronskis; Brazilijoje – kunigas Juozas Janilionis; Kanadoje: skulptorius Jokūbas Dagys, evangelikų reformatų kuratorius Kostas Kregždė, girininkas Viktoras Štreitas, tapytojas, architektas Vytautas Trečiokas, ekonomistas Petras Šernas; Naujojoje Zelandijoje – inžinierius Petras Ramutėnas; Prancūzijoje – valstybės veikėjas Ernestas Galvanauskas; Švedijoje – inžinierius Kostas Tamulėnas; Šveicarijoje – kunigas Povilas Jakubėnas; Vokietijoje: kunigai Petras Šimukėnas ir Antanas Deksnys, kompozitorius Motiejus Budriūnas, kariuomenės kapitonas Stasys Skeberdis, filosofas Vladimiras Šilkarskis, inžinierius Jonas Sabaliauskas.

Daugiausiai iškilių biržėnų priglaudė JAV kapinės. Tarp jų – įvairių konfesijų kunigai: Julijonas Korsakas, Stasys Neimanas, Andrius Baltinis, Kostas Burbulis, Petras Dagys, Jonas Putrėnas, teologas, teisininkas Edvinas Balceris, evangelikų reformatų kuratoriai Mykolas Kregždė ir Jonas Šernas; ekonomistai Kazys Sruoga ir Gediminas Galvanauskas; agronomijos daktaras Juozas Briedis; agronomai Stasys Briedis, Juozas Valiūnas, Petras Kregždė; veterinarijos gydytojas Petras Tunkūnas; kooperatininkai Kazimieras Jėčius ir Jonas Dagys; kariuomenės kapitonas Valerijonas Snarskis, pulkininkas Motiejus Karaša, majoras Jurgis Čygas, kapitonas Jonas Variakojis, kapitonas Jonas Ignatavičius, pulkininkas leitenantas Jonas Šepetys, karininkas Petras Jurgaitis, jūrų kapitonas Stasys Dagys; medikai: medicinos mokslų daktaras Povilas Šepetys, gydytojai: Jokūbas Mikelėnas, Ona Slavinskaitė-Sruogienė, Mykolas Devenis ir Vilius Vileišis; pedagogai: Jurgis Jašinskas, Elzė Palšienė, Petras Bružas; inžinieriai: Jokūbas Kregždė, Kostas Klybas, Vilius Variakojis, Povilas Dagys, architektas Jonas Mulokas; matininkai Martynas Nastopka ir Motiejus Tamulėnas; istorikas Vladas Jackūnas; teisininkai: Petras Variakojis, Petras Adomavičius, Mykolas Jašinskas, Petras Adomavičius, Albertas Ošlapas, diplomatas Jonas Kutra; visuomenės veikėja Halina Dilienė, dailininkas Hermanas Pavilionis, aktoriai Jonas Valentis ir Elena Dauguvietytė Kudabienė, kompozitorius Vladas Jakubėnas, poetai Leonardas Žitkevičius ir Mykolas Zablackas, baleto artistas Jonas Vasiliauskas; buvęs pašto viršininkas Mykolas Plepys, buvęs burmistras Povilas Klybas, tarnautojai Petras Kėželis ir Petras Čygas, pramonininkas Jokūbas Tunkūnas. Apie pastarojo keliones buvo rašyta praėjusių metų rugsėjo 8 d. „Biržiečių žodžio“ publikacijoje. Apie biržiečius DP buvo rašyta „Biržiečių žodyje“: 2012 metų kovo 6 d., 2013 m. birželio mėn., 2014 metų spalio pabaigoje ir 2015 m. rugsėjo 8 d.

Rinkdamas medžiagą apie mano tėvo ir senelių gimtąjį Rinkuškių kaimą radau net 10 į vakarus pasitraukusių jų žemiečių.

1944 metais, kartu su bėgančiais vokiečiais Petro Jakubėno ir Matildos Kirkilionytės sūnus Petras, paskutiniu laivu pasitraukė į Vakarus. Pabuvęs DP stovykloje, jis apsigyveno Anglijoje, kur Bradfordo audimo fabrike dirbo krovėju.

1944 metų liepos 7 d. buvęs Žemės ūkio smulkaus kredito banko Biržuose direktorius Petras Variakojis su šeima atvyko į Palangą, iš kur su mažu motoriniu žvejų laiveliu bandė pasiekti Švediją. Užgesus jūroje varikliui bėglius išgelbėjo ir į Eskilstuną pristatė švedų pasieniečių kateris. 1947 metais prieš Kalėdas jis atvyko į Čikagą ir apsistojęs pas Devenius pradėjo dirbti kepykloje.

Petro brolis, tarpukariu buvęs Krašto apsaugos ministras Jonas Variakojis su šeima 1944 m. taip pat atsirado Vokietijoje, iš kur 1949 m. emigravo į JAV. 1963 m. mirė ir buvo palaidotas lietuvių tautinėse kapinėse Čikagoje.

Petro Kirkilionio šeima 1944 metais apsigyveno Reino-Pfalco (Vokietija) krašte esančiame Pirmasenso mieste. Baigdamas savo darbinę veiklą Petras tarnavo Pirmasense dislokuotos amerikiečių armijos bazėje. Mirė Petras 1982 metais. Ten palaidoti ir du jo Rinkuškiuose gimę sūnūs: vokiečių armijoje tarnavęs Teodoras bei sukarintoje Todt statybinėje organizacijoje dirbęs Vytautas. Trečiasis Petro Kirkilionio sūnus Algirdas apsigyveno ir mirė Kanadoje.

Vokietijoje palaidotas ir rinkuškietės Onos Liolytės sūnus Pranas.

Vykdant velionio valią, į Rinkuškius iš JAV atvežta ir perlaidota matininko ir hidrotechniko Martyno Nastopkos urna su pelenais.

Veterinarijos gydytojas Petras Tunkūnas palaidotas JAV.

1944 m. Lietuvą palikusi valstiečio Jono Šumsko duktė Matilda Trečiokienė savo gyvenimą baigė Kanadoje.

1947 metai. Lietuviukai pabėgėliai Hohfeldo DP stovykloje Augsburge (Vokietija). Su dukra Kristina ant kelių sėdi biržietė Otilija Dagytė-Ivanauskienė. Kristinos Ivanauskas Felippo (Paragvajus) albumo nuotr.

1947 metai. Lietuviukai pabėgėliai Hohfeldo DP stovykloje Augsburge (Vokietija). Su dukra Kristina ant kelių sėdi biržietė Otilija Dagytė-Ivanauskienė. Kristinos Ivanauskas Felippo (Paragvajus) albumo nuotr.

Klajonių pradžia

Nuo pirmųjų 1939-ųjų rugsėjo 1-ąją nugriaudėjusių II pasaulinio karo šūvių, daugiatūkstantinės pabėgėlių minios užtvindė Europos kelius. Iš pradžių jų klaidžiojimo maršrutus lemdavo Vermachtas, o po 1943-ųjų – SSSR ir Vakarų sąjungininkų armijos. Pastarieji į pabėgėlių minias atsitrenkė vos įkėlę koją į Vakarų Europą: pirmiausia – į Italiją (1943 m.), o vėliau – į Normandiją (1944 m.).

Daug kam iš pabėgėlių kelius atkirto prasiveržę sovietiniai tankai, o ketinusiems Švediją pasiekti žvejų laiveliais – jūrų karo laivai. Tūkstančiai žuvo, kai pasivijo fronto girnapusės Rytų Prūsijoje ir kitur. Daugelis jų liko po sovietinių bei Vakarų sąjungininkų subombarduotų Vokietijos miestų griuvėsiais. Prisiminkime, kad anglų su žeme sulygintas Drezdenas buvo vienas iš lietuvių telkimosi centrų. Kelias dešimtis tūkstančių bėgusių lietuvių taika pasivijo sovietų užimtose Rytų Europos šalyse bei Rytų Vokietijoje, iš kur jie buvo sugrąžinti į Lietuvą.

Tik maždaug kas trečias Lietuvą palikęs gyventojas tapo naujos, DP tautos, dalimi. Iš viso jų būta apie 60000. Taiką jie sutiko įvairiose Vakarų Europos šalyse: Vokietijoje, Austrijoje, Belgijoje, Danijoje, Italijoje, Prancūzijoje, Švedijoje, Šveicarijoje, Didžiojoje Britanijoje.

Vakarų sąjungininkams pabėgėliai nebuvo netikėtumas. Jie buvo pasiruošę rūpintis milijonu benamių, iš kurių trečdalį, jų manymu, turėjo sudaryti belaisviai. Realiai po karo buvo priskaičiuota net 7 milijonai svetimšalių: atgabentų darbams, kalintų nacių koncentracijos stovyklose, bėgusių nuo bolševikinio teroro. Tarp jų buvo 200000 Pabaltijo gyventojų. Visus pabėgėlius sąjungininkai pavadino perkeltaisiais asmenimis DP (angl. Displaced Persons).

Nuolatinis DP judėjimas tęsėsi iki 1945 m. liepos 1 d., kol buvo nustatytos okupacinių zonų ribos. Tačiau dėl įvairių priežasčių DP kilnojimasis tęsėsi ir vėliau.

DP tapo unikaliu lietuvių politinės išeivijos tarpsniu. Didelę lietuvių DP dalį sudarė tautos žiedas – rašytojai, žurnalistai, teisininkai, medikai, inžinieriai, pedagogai, kunigai, karininkai, politiniai ir visuomeniniai veikėjai. Tai buvo pasiturinčių sluoksnių atstovai, kuriuos labiausiai palietė 1940–1941 m. sovietinės represijos. Be jų stovyklų barakuose glaudėsi ir darbo prievolei sugaudytas jaunimas.

Šiam jaunimui priklausė ir geriausias mano pokario draugas – Kauno suaugusiųjų gimnazijoje Saulius Šeškevičius. Jo papasakota traukimosi į Vakarus ir grįžimo iš jų istorija vaizdžiai iliustruoja to meto traukimosi į Vakarus agoniją.

1944 m. frontas grėsmingai priartėjo prie Prūsijos ir Lietuvos pasienio, kur kaime su šeima gyveno Šeškevičių šeima su šešiolikmečiu mano būsimu draugu Sauliumi. Įbauginti 1940–1941 metų įvykių ir galimų represijų ateityje, Šeškevičiai ryžtasi trauktis į Vakarus. Šeimoje – net 4 sūnūs, iš kurių 2 – pavojingo mobilizacinio amžiaus. Besitraukdami jie pirmieji buvo atskirti nuo šeimos ir pateko reicho gilumon. Mobilizuotas Saulius bemat buvo aprengtas „Luftvafes“ oro pajėgų kareivio uniforma. Beje, į oro pajėgas pateko ir į Prūsijos pasienį atvaryti Lietuvos savisaugos dalinių likučiai.

Saulius buvo nuvežtas į netoli Regensburgo esančią  lėktuvų gamyklėlę, surenkančią per dieną vieną „Meseršmito“ tipo lėktuvą. Sąjungininkai bombomis buvo gerokai ją apdaužę. Tarnyba reichui truko neilgai. Kai sąjungininkai užėmė Regensburgą, visi gamyklėlės belaisviai buvo perrengti amerikietiškomis uniformomis ir apgyvendinti kareivinėse.

Karas baigėsi. Pagal tarptautinį susitarimą sąjungininkai TSRS piliečius pradėjo grąžinti namo. Saulius pateko į tarybinę grįžtančiųjų stovyklą. Paaugliai buvo atskirti nuo vyresnio amžiaus vyrų, jiems dokumentai grįžti buvo parengti be trukdymo. Be Sauliaus atsirado dar vienas paauglys. Vidutiniąją grupę sudarė mobilizacinio amžiaus vyrai ir karo belaisviai. Jie nežinojo, kad tėvynėje jų laukia teismai už tėvynės išdavimą, kalėjimai ir koncentracijos stovyklos. Na, o laimingieji, tarp jų  ir amerikietišką uniformą dėvintis Saulius, sėdosi į traukinius ir patraukė į Rytus. Ešelonas riedėjo per Ukrainą. Stambesniuose punktuose jis sustodavo ir karinių komisariatų atstovams palikdavo būrelius kraštiečių. Štai ir Orša, kur išlipo Saulius. Čia jam buvo arčiausia namų, kur laukė nieko apie jo likimą nežinantys artimieji. Baigėsi gyvenimo epizodas, trukęs vos vienus metus. Po karo JAV atsiliepė vienas brolis, o iš Brazilijos – kitas. Beje, tarybiniais laikais jis šio gyvenimo epizodo niekam nepasakojo.

„Biržiečių žodis“

selonija.lt

Biržiečiai DP stovyklose (II)

$
0
0

1947.04.27 Hochfeldo DP stovykla Augsburge (Vokietija). Pabėgėliai vežami darbams. Trečia iš kairės stovinti biržietė Otilija Dagytė-Ivanauskienė su vaikais išlydi su mergaite sunkvežimyje stovintį savo vyrą Joną. Apie jų emigracija Paragvajuje pasibaigusią kelionę buvo pasakojama 2014.10.28 „Biržiečių žodyje“, Nr. 84. Kristinos Ivanauskas-Felippo (Paragvajus) albumo nuotr.

1947.04.27 Hochfeldo DP stovykla Augsburge (Vokietija). Pabėgėliai vežami darbams. Trečia iš kairės stovinti biržietė Otilija Dagytė-Ivanauskienė su vaikais išlydi su mergaite sunkvežimyje stovintį savo vyrą Joną. Apie jų emigracija Paragvajuje pasibaigusią kelionę buvo pasakojama 2014.10.28 „Biržiečių žodyje“, Nr. 84.
Kristinos Ivanauskas-Felippo (Paragvajus) albumo nuotr.

Borisas JANUŠEVIČIUS

Išaiškėjus nelauktai dideliam DP pabėgėlių srautui, jais besirūpinančiai Jungtinių Tautų Paramos ir reabilitacijos administracijai (UNRRA) iškilo aibė rūpesčių. Pirmiausia – trūko maisto ir drabužių. Kai kurios stovyklos garsėjo ypač prastu maitinimu. UNRRA gelbėjosi gautais kariškais drabužiais, taip neretai DP paversdama nežinoma armija.

Bene skaudžiausia problema liko šeimų išsisklaidymas. Visus DP eros metus vyko stichiška artimųjų paieška, bet tai jau buvo daugiau pačių DP pabėgėlių rūpesčiu.

Pirmaisiais pokario metais, talkinant UNRRA, daugelis iš 7 mln. DP pabėgėlių, kuriems negrėsė represijos, grįžo į namus. Tačiau Vakarų Vokietijoje ir kitose Vakarų Europos šalyse liko apie 1,5 mln. taip vadinamo „kietojo branduolio“ DP. Tai buvo pasiturintys žmonės, kurie grįžti namo negalėjo ar atsisakė.

Lietuviai telkėsi stovyklose ar gyveno kompaktiškose miestų tautinėse kolonijose. Pavyzdžiui, Austrijoje žymesnės kolonijos susidarė Glasenbacho stovykloje prie Zalsburgo, Riede, Graze, Insbruke ir Bregenze, Belgijoje – Lježe, Louvaine ir Briuselyje. Danijoje likę DP iš pradžių buvo surinkti Napnindagabo stovykloje prie Eihjergo uosto, vėliau perkelti į Dragsbacho stovyklą. Studentai buvo sutelkti atskiroje stovykloje prie Kopenhagos. Italijoje didžiausia kolonija buvo Reggio Emilia stovykloje, ženklesnės – Milane, Bolonijoje, Romoje ir Pizoje. Pastarojoje buvo įkurta Lietuvių studentų kolegija. Prancūzijoje lietuviai daugiausia telkėsi Paryžiuje. Švedijoje iš pradžių stovyklose laikyti pabėgėliai, vėliau gavo leidimą dirbti švedų ūkyje. Patekę Šveicarijon buvo sutelkti Yveldone ir apgyvendinti viešbutyje.

Kelios dešimtys tūkstančių lietuvių glaudėsi Vakarų Vokietijos okupacinių zonų stovyklose.

JAV zonoje didžiausia buvo Hanau stovykla, kur vienu metu gyveno apie 4000 lietuvių. Dydžiu ir aktyvia lietuvių veikla išsiskyrė stovyklos Augsburge, Dillingene, Kemptene, Memmingene, Miunchene, Niurtingene, Regensburge, Švabiš Gmiunde, Šveinfurte, Seligenštadte ir Štutgarte (Fellbacho).

Britų zonos stovyklos: Augustdorfo (ties Detmoldu), Diepholzo, Flensburgo, Giottingeno, Hamburgo (su netolimu Pinnebergu), Haffkrugo, Itzehoe, Liubeko, Oldenburgo, Spakenbergo, Seedorfo, Uchte ir Vehneno.

Prancūzų zonoje stovyklų nebuvo. Lietuviai gyveno Biberache, Freiburge, Ravensburge, Tiubingene ir kitur iš nacių atimtuose butuose.

Okupacinei valdžiai DP benamiai buvo didelė našta. Suprantama, ant kelių paklupdyti vokiečiai sąjungininkų nekentė. Vėliau didelę šio tulžingumo dalį perėmė iš kažin kur atsidanginę pabėgėliai. Nors plečiantis antikomunistinei kovai DP autoritetas sąjungininkų akyse augo, pabėgėliai tapo rakštimi ir nugalėtojams, ir nugalėtiesiems. Nei britai, nei amerikiečiai neketino dėl DP reikalų pyktis su vokiečiais jų žemėje. Gyvenimas stovyklose vis labiau panašėjo į gyvenimą po pakeltu kirviu.

Stovyklos buvo kuriamos buvusiose Vokietijos ar Italijos armijų kareivinėse, darbininkų ir koncentracijos stovyklose, net jų arklidėse, iškraustytų miestiečių namuose ir kaimuose. Pavyzdžiui, Meerbecko stovykla, įsteigta vokiškame kaime.

Su šiurpiais sutrūnijusiais barakais pelkėje kaip viena iš baisiausių garsėjo Seligenstadto stovykla. Ingolstadte pabėgėliai gyveno pusiau į žemę sulindusiuose karinės stovyklos kazematuose.

Tuo tarpu Kressborn prie Badeno kelios dešimtys gyvenusių lietuvių buvo įkurdinti viešbutyje, kur pro atvirus langus lįsdavo abrikosų šakos, čiulbėdavo lakštingalos, pliaže grodavo muzika, o prie stalų DP aptarnaudavo švarios švabės.

Kratų metu stovyklose buvo atiminėjami daiktai. Britų zonoje DP privalėjo atiduoti turėtą užsienio valiutą, čekius, brangiųjų metalų lydinius, auksines ir sidabrines monetas. Nepaklususiems buvo grasinama kalėjimu.

Iš pradžių DP dažnai buvo vežiojami įvairiems darbams. Teisės į laisvą darbą jie neturėjo, laisvai judėti negalėjo. Kai kur negalėjo net pasišalinti iš spygliuotomis vielomis aptvertų stovyklų

Kad būtų sustabdytas plėšikavimas, žudynės ir moterų prievartavimas, 1945-ųjų pabaigoje JAV zonos kariuomenės vadas gavo įgaliojimą įvesti stovyklose leidimų sistemą.

Kad prasimaitintų, UNRRA leidus Seedorfe gyventojai augino paukščius ir kiaules. Kartą apsupusi stovyklą britų karo ir vokiečių policija gyvūnus atėmė. Kai septynerių metų mergaitė bandė ginti savo paršiuką, vokiečių policininkas spyriu ją parbloškė ir išmušė dantis.

Viliodami iš LTSR pasitraukusius piliečius grįžti namo, repatriacijos pareigūnais vadinti tarybiniai kariškiai, tarp jų pulk. P. Petronis bei kiti lietuviai karininkai zujo po vakarų sąjungininkų zonų stovyklas.

1940 metai. Edvino Krafto išlydėjimas į kariuomenę Vokietijoje, Wagnerin in Pommer. Priekyje ketvirtas iš kairės stovi dr. Jokūbas Mikelėnas, šeštas Edvinas Kraftas. Užrašas lentelėje draudžia pašaliniams įeiti į stovyklos teritoriją. "Sėlos" muziejaus fondų nuotr.

1940 metai. Edvino Krafto išlydėjimas į kariuomenę Vokietijoje, Wagnerin in Pommer. Priekyje ketvirtas iš kairės stovi dr. Jokūbas Mikelėnas, šeštas Edvinas Kraftas. Užrašas lentelėje draudžia pašaliniams įeiti į stovyklos teritoriją.
„Sėlos“ muziejaus fondų nuotr.

DP stovyklose buvo platinami specialiai pabėgusiems skirti „Tiesos“ bei „Tėvynės balso“ laikraščių numeriai, įvairios brošiūros ir lapeliai. Pasitraukusių piliečių susigrąžinimas lyg prilygo ypatingos reikšmės karinei operacijai. Sąjungininkai tarybiniams karininkams, kaip kariavusios su fašizmu koalicijos nariams, kaip galėdama talkino. Kad pažabotų pradžioje stovyklose vyravusią anarchiją, buvo griebiamasi net kraštutinių priemonių. Vienoje Prancūzijoje veikusioje rusų DP stovykloje atvykęs sovietų karininkas išrikiavo jos gyventojus ir atrinkęs dešimt vyrų nušovė juos vietoje. Prancūzai tylėjo. Šiam nacių gerokai apipešiotam ir menkiausiai prie pergalės prisidėjusiam sąjungininkui DP pabėgėlių stovyklos taip pat buvo nereikalinga našta. Po šio įvykio stovykloje dėl tvarkos rūpesčių nebekildavo.

Nepaklusdami sąjungininkų taikomam prievartiniam repatrijavimui rusai, ukrainiečiai ir kiti tarybinės imperijos gyventojai kitąsyk rinkdavosi mirtį. Lietuvių laimei, težinoma vos keletas tokių atvejų: Danijoje, Prancūzijoje ir bene pats garsiausias Švedijoje, kur 1946 m. sausio 23 d. jos vyriausybė paskelbė apie 154 buvusių vokiečių karių – baltų – išdavimą Tarybų sąjungai. Tarp jų būta ir lietuvių.

Skaudžiausia, kad tarybinių karininkų aktyvumui dažnai pritardavo priešiškai DP atžvilgiu nusiteikę ir juos kaip nacių kolaborantus traktavę UNRRA tarnautojai. UNRRA vadovas amerikietis F. La Guardia, susikirtęs su į komunistų valdomą tėvynę nesutinkančiais grįžti jugoslavais, tėškė, kad komunizmas – tai ne pretekstas negrįžti.

Jau minėta, kad Vakarų Europos šalių, ypač –Vokietijos, gyventojai DP, ypač – baltų atžvilgiu, buvo nusiteikę priešiškai. Kai kur ant prekybos įstaigų ir restoranų kaboję užrašai draudė užeiti šunims ir DP. Iš vokiečių administruojamų sandėlių į stovyklas pateiktose sviesto statinėse būdavo užtinkama pastipusių žiurkių, o druskos maišuose – stiklo šukių.

Priešiškumą lietuviams DP sukelti padėjo ir tai, kad 1947 m. Lietuvos ambasadorius Vašingtone Povilas Žadeikis JTO įteikė VLIKo memorandumą su prašymu lietuvius DP apgyvendinti kompaktiškai kuriame nors Vakarų Vokietijos regione, geriausia – Reino baseine, prieš tai iškėlus iš ten vietinius vokiečius. Noras buvo grįstas siekiu gyventi demokratijos sąlygomis: kad lietuviai galėtų turėti savo švietimo sistemą, policiją, necenzūruojamą spaudą ir kultūrines įstaigas. Tai buvo drastiškas orių, nors ir paklupdytų, bet jau iš griuvėsių kylančių vokiečių įžeidimas: kurti sau „demokratišką“ gyvenimą prie Reino išstumiant šeimininką iš jo namų! Laimei, šis  ketinimas liko popieriuje.

Priešiškas nuotaikas kurstė vokiečių spauda, vaizdavusi DP kaip kriminalinius nusikaltėlius, tinginius. Jie buvo kaltinami juodosios rinkos atsiradimu ir tuo, kad neprisideda prie Vokietijos atstatymo. Pavydą kėlė ir tai, kad sąjungininkai DP, kaip nukentėjusius nuo karo, maitino geriau negu vokiečius. Vokiečiams oficialiai per dieną buvo skiriama 1550 kalorijų, o DP pabėgėliams – 2400. Siekiant sustabdyti spekuliaciją 1946-jų pavasarį įvestas draudimas įeiti į DP stovyklas.

Vokiečių spaudoje pasirodžiusius kaltinimus atkartodavo vakariečių spauda.

Prie DP šmeižimo prisidėdavo ir politikai. Bavarijos valstybės komisaras pabėgėlių reikalams dr. Auerbach išvadino baltus karo metu savo šalyse padariusiais daugybę nusikaltimų, užsimaskavusiais fašistais. Ne ramiau buvo ir kitose šalyse. Ypatingu atšiaurumu DP pasižymėjo austrai, vadinę juos „verfluchte Ausländer“ (prakeiktais užsieniečiais).

Šiuo atžvilgiu kiek laimingesni buvo į Daniją patekę lietuviai pabėgėliai. Apie tai papasakojo tarpukariu Biržuose žinomo prekybininko Jono Kaufmano duktė Livija Klāns-Kovalevskis (Kaufmanaitė). 1945 metais patraukusiai į vakarus Kaufmanų šeimai teko gyventi Soender Omme, Olborgo, Nymindegab, Tistedo, o gavus leidimą įsikurti Danijoje ir Kopenhagoje veikusioje Prahos bulvaro Amager salos stovykloje. Čia gyvenimo sąlygos ir santykiai su vietos gyventojais bėgliams buvo kur kas palankesni. Tiesa, gyvenantiems Olborge pabėgėliams iš stovyklos išeiti buvo leidžiama nuo 12 iki 22 valandos.

Kiek sudėtingiau gyventi buvo nuo didmiesčių atitolusio Nymindegab miestelio vokiečių paliktose kareivinėse.

Tikėdamiesi sąjungininkų puolimo, vokiečiai pagal visą Šiaurės jūros pakrantę pristatė bunkerių ir įtvirtinimų. Dalis pajūrio buvo užminuota.

Stovykloje pabėgėliai naudojosi vokiečių kareivių paliktais baldais, miegodavo dviaukštėse medinėse lovose. Čiužiniai buvo užpildyti šiaudais ar kažkokiomis drožlėmis. Pabėgėliams buvo dalinami ir iš storesnio popieriaus pagaminti miegmaišiai su minkštos ir švelnios medžiagos pamušalais. Antklodes atsiuntė švedai. Taip pat buvo naudojamasi paliktais indais, net stalo įrankiais.

Kad išvengtų galimo parazitų antpuolio, patalpos būdavo reguliariai dezinfekuojamos specialiais dūmais. Kai kuriuose barakuose veikė dušai.

Stovykloje maistas buvo gaminamas centralizuotai visiems. Maistu pabėgėliai nesiskundė. Rytais visi gaudavo avižinių dribsnių košės ir kavos. Pietums buvo patiekiamos tirštos daržovių, skystokos žuvų, saldžios ar sago sriubos. Antrasą patiekalas dažniausiai būdavo mėsa su bulvėmis ir padažais. Sekmadieniais meniu papildydavo kiaulienos kepsneliai ir pudingas desertui.

Kelis kartus per savaitę po pietų barakų gyventojams buvo dalinami duonos, sviesto, cukraus, dešros ar sūrio daviniai.

Pabėgėliai dažnai sulaukdavo iš JAV siuntų su tėvynainių surinktais dėvėtais, bet dar gerais drabužiais.

Stovykloje buvo įrengtas dantisto kabinetas, kuriame dirbo latvė dantistė su padėjėja.

Vaikus mokė tarp pabėgėlių buvę mokytojai.

Bet ir Danijoje atsirado nepatenkintų pabėgėlių. Livija Kaufmanaitė pasakojo, kad 134 asmenys išvyko į Prancūziją, iš kur dauguma grįžo atgal. Anglijoje darbams anglies kasyklose, tekstilės bei kitose gamyklose, žemės ūkyje, ligoninėse, namų tvarkymui ir pan. buvo atrenkami tik jauni žmonės. Jie įsipareigodavo pasiūlytą darbą dirbti porą metų.

„Biržiečių žodis“

selonija.lt

Biržiečiai DP stovyklose (III)

$
0
0

Kempteno stovykla Vokietijoje 1946 m. Lietuvių DP stovykla Kemptene (Vokietija) 1946 metais. Čia veikė lietuviškas vaikų darželis, pradžios mokykla, gimnazija.

Kempteno stovykla Vokietijoje 1946 m. Lietuvių DP stovykla Kemptene (Vokietija) 1946 metais. Čia veikė lietuviškas vaikų darželis, pradžios mokykla, gimnazija.

Borisas JANUŠEVIČIUS

Viltys geso

Pokario pradžioje pažeminimus DP stovyklose išpirkdavo viltis greitai grįžti namo. Buvo laukiama ginkluoto vakarų sąjungininkų ir SSSR konflikto. Tada Rytų Europos šalys, tarp jų ir Lietuva, būtų atgavusios nepriklausomybę.

Su viltimi laukta naujo sąjungininkų šalių vadovų susitikimo Paryžiuje, po to – Maskvoje. Tikėtasi, kad prie Baltijos jūros bus pažymėtas kampelis, kur vėl galės susirinkti po visą pasaulį išblaškyti mūsų tautiečiai. Gyvenimas DP stovyklose virto begaliniu laukimu. Kuo toliau, tuo laukimo nusivylimų vis daugėjo.

Karas nuvertino moralines vertybes, o gyvenimas stovyklose panašėjo į vegetavimą ar kaimenės būtį, kuri šviesuomenei buvo sunkiai pakeliama. Nuolat vaidijantis, girtuokliaujant, spekuliuojant vyko ir profesinių sugebėjimų atrofija, geso talento kibirkštys, stiprėjo abejingumas dvasinėms vertybėms. Į pirmą vietą iškilo kova už biologinę egzistenciją.

Stovyklų vaizdą kandžiai nupiešė P. Andriušis: „Bet kas gi tos pabėgėlių stovyklos? Kacetas be kankinimų, vienuolynas be religijos, kareivinės be muštro, mokinių bendrabutis be mokslo, žydų kahalas be rabino“.

Lietuvių DP gyvenimą stengėsi reguliuoti ir jiems tarptautinėse institucijose atstovauti Vyriausias Lietuvos išlaisvinimo komitetas (VLIKas). Jis prisiėmė teisę būti lemiančiu veiksniu sudarant išlaisvintos Lietuvos laikinąją vyriausybę, stengėsi atlikti jos funkcijas išeivijoje. Didžiausia lietuvių DP visuomenine organizacija Vakarų Vokietijoje tapo Lietuvių tremtinių bendruomenė (LTB).

Tolimesnė emigracija

Laikas bėgo, o Baltijos šalių laisvės byla į pasaulinės politikos stalčius grimzdo vis giliau. Pradėjo aiškėti, kad vieninteliu išsigelbėjimu iš stovyklinio gyvenimo yra tolimesnė emigracija.

Prieš pradedant ieškoti šalių, galinčių ir norinčių priimti DP, reikėjo įrodyti, kad DP nebuvo nacių kolaborantai. Tuo metu tokių nereikėjo niekur ir niekam.

Petras Jakubėnas prie savo namų Bradforde 1986 m. vasario mėn. Gražinos Tolkačiovienės albumo nuotr.

Petras Jakubėnas prie savo namų Bradforde 1986 m. vasario mėn.
Gražinos Tolkačiovienės albumo nuotr.

Nuogirdos apie galimybes apsigyventi Tunise ar Maroke nieko neviliojo. 50000 DP žadėjusi įsileisti Gvatemala jų įkūrimui skyrė neapgyvendintą teritoriją. 17000 DP sutiko priimti Venesuela, 29000 – Brazilija, 33000 – Argentina ir 38000 – Prancūzija. Bet tai lietuvaičiams buvo nepriimtina. Per kratas neatimtos brangenybės dar leido jiems rinktis.

Pirmosiomis šalimis, į kurias, vos atsiradus progai, DP noriai plūstelėjo, tapo Belgija ir Didžioji Britanija. Teikdama pirmenybę lenkams, ukrainiečiams ir baltams, 1946 m. rudenį Belgija paskelbė darbams anglies kasyklose priimsianti 20000 DP (su šeimų nariais – 50 000).

Didžioji Britanija pirmiausia įkurdino sąjungininkų pusėje kovojusius veteranus, pirmiausia – lenkus. Dirbti ligoninėse atvyko 2500 baltų moterų. 1947–1948 m. laisvai samdomais darbininkais įsileista per 150000 DP europiečių.

Į Didžiąją Britaniją pateko ir publikacijos pradžioje minėtas rinkuškietis Petras Jakubėnas. Čia jis greit atkuto ir Bradfordo darbininkų kvartale pasistatė namą. Apie Petrą Rinkuškiuose ilgai nieko nebuvo žinoma. Nenorėdamas pakenkti artimiesiems, jis namo net laiškų nerašė. Gimtinėje jis jau buvo apraudotas. Ir tik likus metams iki motinos mirties, 1953 metais, Petras parašė jai laišką. 2000 metais Petras mirė Anglijoje. Urna su jo kremuotais palaikais palaidota Rinkuškių kapinėse.

Tuoj po karo imigracines programas pradėjo ir Australija. Pirmieji DP į Australiją atvyko 1947 m. lapkričio 27 d. Iš viso čia prieglobstį rado 182159 DP (tarp jų – apie 36000 baltų). 1947 metais prasidėjus ekonominiam bumui vartus DP pravėrė Kanada.

Belgijos, Didžiosios Britanijos, Kanados emigrantų atrankos komisijos (ypač Kanados) rinkdavosi tik raumeningus, jaunus, sveikus ir nevedusius vyrus bei netekėjusias merginas, dažnai net išskirdamos šeimas. Daug DP netikdavo dėl sveikatos ir amžiaus. Orientacija į fizinę atrenkamųjų jėgą vertė DP slėpti savo tikrąjį, neretai aukštąjį humanitarinį, išsilavinimą.

Jeigu po karo dauguma DP lietuvių, kuriems negrėsė represijos, laukė sugrįžimo į Lietuvą, tai prasidėjus emigracijai troško vartų atsidarymo į JAV – tradicinę lietuvių emigracijos šalį. Ten daug kas turėjo giminių. Buvo tikimasi, kad šie padės geriau įsikurti. Tačiau pastarieji buvo atsargūs. JAV juk kariavo su nacistine Vokietija, į kurią subėgo DP tapę lietuviai. JAV, Kanadoje ir kitur gyvenančius DP artimuosius ir pažįstamus – kvietėjus vėl teko ilgai įtikinėti, kad bendradarbiavimu laikomas mokytojavimas ar ūkininkavimas nacių okupuotose šalyse buvo priverstinis. Jie juk bėgo nuo bolševikinės TSRS. Čia kvietėjams vėl galvosūkis. Kovoje su naciais bolševikinė TSRS juk buvo daugiausiai kraujo netekusi JAV sąjungininkė. Juk dėl to, kad TSRS buvo menkai pasiruošusi agresijai, JAV pramonė karo metu suklestėjo. Pagal Lendlizo programą, 1941 m. JAV prieš nacius kariavusioms šalims pradėjo tiekti karinius techninius įrengimus, rėmė šias šalis pinigais. Dalyvavimas kare paspartino Jungtinių Valstijų turto investicijas ir pagerino pramonės pajėgumą. Iš visų karo dalyvių JAV vienintelės pralobo.

Vėl prisimenu pokarį. Vokiečių užpulta Raudonoji armija išdūmė juokingai menkais „polūtorkėmis“ vadinamais sunkvežimiais. 1944 metais ji grįžo amerikoniškais „Studebakeriais“, parskrido amerikoniškais „Duglasais“. „Tušonka“ vadinamų užjūrinių mėsos konservų pakako ne tik frontui. Pagal korteles jie buvo pardavinėjami ir civiliams. Sėkmingai sunešiojau paltą, pasiūtą iš amerikoniškos kariškos antklodės, sudėvėjau iš kiaulės odos siūtus batus su auliukais. Prisiminęs pastaruosius susiraukiu: jie praleisdavo vandenį, todėl kojos nuolat buvo drėgnos ir šaltos.

Svajonių šalis

Retsykiais į JAV išvykstantis laimingasis tautietis stovyklose buvo išlydimas su pavydu. Likusieji liūdnai apmąstydavo menkas savo galimybes pakliūti į šią svajonių šalį. Mat pagal to meto JAV tautybių kvotų sistemą čia kasmet galėjo imigruoti apie 300 giminių turėjusių ir jų kvietimus gavusių lietuvių DP. Tad paskutinis jų Amerikos krantus būtų išvydęs maždaug po 200 metų.

Informacija apie emigraciją buvo godžiai gaudoma. Pradžioje ji buvo gan nepalanki. Keli aukšti JAV pareigūnai pasisakė prieš DP įsileidimą į jų šalį. Spaudoje svarstytos masinio lietuvių persikėlimo į Aliaską galimybės. Labiausiai gundė tarp Kanados ir Niujorko valstijos esančios Meino valstijos kongreso 1947 m. pavasarį priimtas įstatymas. Jis įgaliojo krašto kėlimo komisiją išplėsti pagalbą Meine įkurdinamiems baltams nuperkant žemės. Deja, ši idėja greit užgeso.

1948 metais stovyklas žaibu apskriejo žinia apie tų metų birželio 11 d. JAV senato priimtą DP emigracijos įstatymo projektą. Pagal jį, per dvejus metus buvo numatoma įleisti 200000 DP. Pusė vietų buvo skirta baltams ir ukrainiečiams. Birželio 25 d. prezidentas įstatymą pasirašė. Nepaisant įvairių biurokratinių barjerų emigracija akimirksniu virto masine. Stovyklos tuštėjo lyg per gaisrą. Įstatymu pasinaudojo apie 400000 DP, tarp jų ir daugiau kaip 27000 lietuvių.

1963 metais lietuvių tautinėse kapinėse Čikagoje palaidoto buvusio Krašto apsaugos ministro rinkuškiečio Jono Variakojo kapas. Variakojų albumo nuotr.

1963 metais lietuvių tautinėse kapinėse Čikagoje palaidoto buvusio Krašto apsaugos ministro rinkuškiečio Jono Variakojo kapas.
Variakojų albumo nuotr.

DP stovyklos tirpo visur. Jas pirmieji skubėjo palikti lietuviai. Pavyzdžiui, iš 4000 Austrijos stovyklose gyvenusių lietuvių po DP laikotarpio čia jų liko apie 200. Sumažėjo kolonijos Belgijoje, Prancūzijoje, Italijoje ir Prancūzijoje.

Vokietijoje

1949 m. rugsėjo 7 d. buvusiose trijose po Antrojo pasaulinio karo okupuotos Vokietijos zonose (Jungtinės Karalystės, Prancūzijos ir JAV) buvo įkurta Vokietijos Federacinė Respublika (VFR, Vakarų Vokietija). Įkūrus pokarinę vokiečių valstybę lietuviai liko išbarstyti 155 VFR vietovėse. Tarp jų ir Ludwigsfelde, buvusioje pagalbinėje Dachau koncentracijos stovykloje.

Vokiečiams perėmus DP stovyklų administravimą, sapnai apie jų savivaldą bemat išsisklaidė., Slopindami tautines grupes vokiečiai apkaltino tautinius stovyklų komitetus politikavimu ir jų nepripažino. Buvo ignoruojami net tautiniai Raudonieji Kryžiai ir kitos šalpos organizacijos.

Perdavus DP vokiečiams, ypač išaugo butų problema. Užsieniečiai beveik niekur nebuvo priimami į vokiečių namus. Juos bruko į prastus barakus ar net požeminius bunkerius. Naujai pastatytuose barakuose į vieną kambarį būdavo sukemšama po keletą šeimų. Viltis ateityje sulaukti žmoniškesnių sąlygų geso. Ypač bloga situacija buvo JAV ir Prancūzijos zonose. Vokiečių butų įstaigos atsisakydavo nuomoti butus net įsidarbinusiems DP. O privatūs savininkai nuomodavo tik sumokėjus avansu 1000–3000 Vokietijos markių. Jau iš vokiečių mokamų pašalpų gyvenusiems DP tai buvo neįkandama. Svetimtaučių nekenčiantys vokiečių darbdaviai jų dirbti nepriiminėjo.

1950-ųjų vasarą VFR buvo likviduota paskutinė lietuviška Šv. Gmiundo stovykla, kurioje dar buvo likę 900 lietuvių. Atėjo VFR kariuomenės atkūrimo metas ir kareivinėse gyvenę lietuvių DP likučiai buvo sukelti į baltams skirtą Memmingeno stovyklą.

Pasibaigus DP laikotarpiui, Vakarų Europoje liko keli tūkstančiai lietuvių.

Memorialinis ansamblis „Tėvynei Lietuvai“ Tistede (Danija).

Memorialinis ansamblis „Tėvynei Lietuvai“ Tistede (Danija).

Išreikšdami savo padėką sunkiais karo metais apie 750-čiai lietuvių priglaudusiam Tistedo miestui, 1947 metais jame buvo įkurtas parkas su paminkliniu ansambliu „Tėvynei Lietuvai“. Memorialinius paminklus sudaro medinis kryžius, herbo (vytis) mozaika ir iš stulpų padarytas baltas paminklas su įrašu: „Mūsų didžiausias troškimas – Tėvynės laisvė“.

„Mes taip tikėjomės, taip laukėme, bet taip ir nesulaukėme tos dienos, kad galėtume sugrįžti į gimtinę. Taip arti Lietuvos, kuri tuomet buvo visai nepasiekiama“. Taip baigė savo pasakojimą Danijoje gyvenanti ir 1997 metų spalį gimtuosius Biržus aplankiusi Livija Klāns-Kovalevskis (Kaufmanaitė).

„Biržiečių žodis“

selonija.lt

Nemunėlis skiria ir jungia

$
0
0

Sodybos šeimininkams skirta daina. Algirdo Garbausko nuotr.

Sodybos šeimininkams skirta daina. Algirdo Garbausko nuotr.

Algirdas GARBAUSKAS

Šventėme kartu

Lietuvos valstybės šventes svarbu paminėti ne tik mums, savo valstybės piliečiams, bet ir išeiviams iš Lietuvos. Daug yra mišrių šeimų prie Lietuvos ir Latvijos sienos, mūsiškai vadinamų „skerslatvių“.

Vabalninko folkloro ansamblį „Saulala“ Vasario 16-osios paminėti pasikvietė Bauskės rajono Svitenės kultūros namai, jų ansamblis „Svitene“. Svitene – tai vaizdinga, graži buvusio dvaro vietovė netoli Lietuvos sienos.

Mūsų ansamblio dainininkai į svečius važiavo su džiaugsmu. Mus maloniai pasitiko kultūros namų vedėja Sandra Karevica, aprodė savo erdvius kultūros namus, pakvietė apžiūrėti dailininko Teodoro Karašos tapybos darbų parodą. Šią parodą minint dailininko 100 metų jubiliejų specialiai šiai dienai surengė Bauskės muziejus. Kaip pasakojo Sandra, savamokslis dailininkas T. Karaša gyveno prie pat Lietuvos sienos, Adžiūnų kaime, todėl jo peizažuose atsispindi pasienio gamtos vaizdai.

Šventinį minėjimą pradėjo šeimininkai – „Svitenes“ ansamblis savo liaudiška muzika ir dainomis (vadovas Leons Zarans). Kad ir lietuviškas šaknis turintys Svitenes gyventojai, ne visi moka Lietuvos himną, tad himno giedojimui toną davė „Saulalas“ dainininkai. Mūsų ansamblio pasirodymas – dainos ir šokiai – buvo perpinti Aloyzo Janulio trumpais įtarpais iš Lietuvos valstybės raidos. Vertėja ir tarpininkė bendraujant buvo „Svitenes“ ansamblietė Gundega Kaulene, mišrios šeimos duktė.

Po koncerto buvo malonu pabendrauti su „Svitenes“ ansamblio dalyviais, su kuriais vabalninkiečiai jau buvo pažįstami nuo jų viešnagės per Vabalninko seniūnijos derliaus šventę.

Mokėmės vieni kitų šokių, dainavom bendras dainas. Atrodo, latviai mūsų koncertu liko patenkinti, nes jau pirmadienį „Bauskas dzive“ išspausdino publikaciją su nuotraukomis. Tikimės, kad mūsų draugystė tęsis.

Bendrai dainai ir nuotraukai sustojo abu ansambliai. Algirdo Garbausko nuotr.

Bendrai dainai ir nuotraukai sustojo abu ansambliai. Algirdo Garbausko nuotr.

 

Šalta žiema šalin eina, jau pavasaris ateina

Jau baigiasi žiema, bet ji vis nenori pasiduoti. Eina iš kiemo ir vis dar dairosi atgal. Vabalninke jau ir beržynėlį užplūdo kovai, remontuoja savo būstus. Vabalninkiečiai žiemą išvijo, sniego neliko. O šiauresniame Latvijos mieste Vecumniekuose jo dar yra, šaltoka. Tad savaitgalį žiemą padėti išvyti Vecumniekų žmonės pasikvietė mūsų folkloro ansamblį „Saulala“, vadovaujamą Petro Matulio.

Latvijoje kitokios žiemos išvarymo tradicijos. Kviesliai persirengėliai mus pakvietė pasižiūrėti, kaip jie veja žiemą iš gražios vietinio ūkininko sodybos. Po visų kalbų, ceremonijų, ištardę šeimininkus, žiemos varytojai apėjo sodybos pastatus, dienomis linkėdami šeimininkams gero derliaus, santarvės. Mūsų dainininkai irgi pritarė jiems savo dainomis. Neliko skolingi ir šeimininkai – pavaišino karšta sriuba, sūriu, savo liaudišku valgiu, kuriam net lietuviško pavadinimo nesuradome. Šeimininkams padėkojo Biržų rajonui atstovavusi ir mūsų išvykai vadovavusi Biržų savivaldybės administracijos kultūros ir sporto skyriaus vedėja Lina Vireliūnienė.

Visi šventės dalyviai, artistai, svečiai kolonoje su dainomis ir muzika Vecumniekų gatvėmis ėjo prie Jauno ežero. Čia, ant kalnelio tarp miško medžių, vyko pagrindinė Užgavėnių šventė su dainomis, žaidimais, varžybomis, šokiais. Mūsų ansamblio dainos ir kapelos muzika buvo tranki, tad žiūrovai judėjo, šoko, darė „apšilimą“. Kaip ir pas mus, šventė pasibaigė Žiemos sudeginimu.

Ši išvyka – tai proga ir save parodyti, ir į kitus pažiūrėti. Prisipirkę latviškų „Karvučių“, strimelių, pipirinių sausainių patenkinti „Saulalas“ dalyviai traukė namo, jau aptardami kitas išvykas, koncertus.

„Biržiečių žodis“

selonija.lt

Biržai savanorių graikės ir rusės akimis

$
0
0

Savanorės:  rusaitė Jekaterina (dešinėje) ir graikė Georgia. (Editos Mikelionienės nuotr.)

Savanorės: rusaitė Jekaterina (dešinėje) ir graikė Georgia. (Editos Mikelionienės nuotr.)

Edita MIKELIONIENĖ

Prieš mėnesį į Biržus atvyko keturi savanoriai, dvi merginos ir du vaikinai, iš skirtingų pasaulio šalių: Rusijos, Graikijos, Bosnijos ir Hercogovinos bei Ispanijos. Merginos talkininkauja Medeikių „Vaiko užuovėjoje“, o vaikinai – Vabalninke, šeimos ugdymo ir laisvalaikio centre „Aš Jis“. Pirmasis mūsų pokalbis – su savanorėmis iš Rusijos ir Graikijos: Jekaterina Judina ir Georgia Mavrea.

Rusei – šilta, graikei – šalta

Vos mums įėjus į vaikų globos namų pastatą, ranką pasisveikinti ištiesia nedidukė, besišypsanti mergina ir lyg žirnius į sieną išberia lietuviškus žodžius: „Laba diena, mano vardas Jekaterina“. Graikė Georgia tylesnė. Jos kilmę išduoda juodos akys ir juoda ilga kasa bei šilti drabužiai. Georgia juokiasi: iš to, jog ji nuolat susisupusi į šiltus drabužius, žmonės supranta, jog mergina iš šiltų kraštų. Kas kita Jekaterinai. Jai Lietuvoje neįprastai šilta, nes jos kraštas – Novosibirskas – žmonių šiluma nelepina. Ir viena, ir kita mergina Lietuvoje turėjo adaptuotis prie lietuviško klimato: atvykusios abi susirgo. Jekaterinai prireikė net injekcijų.

„Vaiko užuovėjos“ vadovė Daiva Janonienė pakviečia pokalbiui. Bendraujame anglų kalba, nes rusiškai nesupranta Georgia, o Jekaterina puikiai kalba angliškai. Pokalbį pradedame nuo to, kaip merginos iš tolimų kraštų surado Biržus.

Bankininkystė ir muzika – ateičiai

Dvidešimt dvejų Jekaterina baigė bankininkystės mokslus. Du mėnesius padirbusi banke suprato, jog šis darbas – ne jai. Mergina Novosibirske dirbo savanore su negalią turinčiais vaikais ir pamanė, kad norėtų padirbėti savanore kitoje šalyje. Tačiau Europos projektai nekviečia savanorių iš Rusijos. Bet praėjusių metų lapkritį Jekaterina internete aptiko projektą, kuriame gali dalyvauti ir rusai. Atvykti padirbėti savanoriais kvietė Vabalninkas ir Medeikiai. Jekaterina nedvejojo.

Iš pietų Graikijos kilusiai Georgijai – dvidešimt devyneri. Ji – muzikologė. Mergina visą gyvenimą savanoriavo įvairiose vaikų, kultūros organizacijose, bet, kaip ir Jekateriną, ją traukė užsienio šalys. Savanorių projektus koordinuojančioje organizacijoje rado skelbimą, kad ieškomas savanoris iš Ispanijos. Mergina nenuleido rankų: gal ji, nors ir ne ispanė, tiks? Tiko. Ir štai ji Biržuose.

Projektas, pagal kurį dvi merginos ir du vaikinai atvyko į Biržus, vadinasi „Pirmoji savanorystės banga Biržuose“. Su tokiu pavadinimu nesutinka „Vaiko užuovėjos“ vadovė Daiva Janonienė. Savanorių būta ir anksčiau. „Vaiko užuovėja“ pirmoji rajone priėmė savanorius. Apie savanores iš Švedijos, kurios labai pritapo Biržuose, rašėme ir „Biržiečių žodyje“.

Įdomu, kodėl išsilavinimą turinčios merginos, užuot dirbusios ir siekusios karjeros, pasirinko savanorių kelią?

Jekaterina ilgai svarsto: sunku tą paaiškinti. Jos draugai Rusijoje mano, kad organizacijos savanorius išnaudoja nemokamam darbui. Su tuo Jekaterina nesutinka. Savanorystė – tai jausmas, gera patirtis būti su žmonėmis ir pasauliu. Tai daug geriau, nei apie tai sužinoti iš knygų.

Georgia sako, jog Europos Komisijos remiamame savanorystė projekte ji jaučiasi saugiai, nes čia labai griežtos ir aiškios taisyklės. Mergina teigia, jog žino, ką nori veikti ateityje, tačiau dabar turi laisvo laiko, kurį išnaudoja tokiai veiklai.

Georgijos teiraujamės: galbūt ji atvyko į Biržus dirbti savanore todėl, kad jos šaliai išgyvenant ekonominę krizę sunku rasti darbo?

Georgia tikina: darbą ji turėjo, tėvai buvo nepatenkinti, kad ji darbo atsisakė. Ekonominė šalies situacija įtakos jos sprendimui neturėjo.

Kodėl rusaitė vengia kalbėti rusiškai?

O kaip Jekaterina nebijojo vykti į Rusijai priešišką šalį?

Jekaterina šypsosi: Lietuvos ji nebijojo, bet labai bijojo ją išleisti seneliai ir tėvai. Šeima merginą tikino, jog Lietuvoje gyvena patys blogiausi žmonės, pikti, ir jos, atvykusios iš Rusijos, labai nekęs. Artimieji prigrasė merginą nekalbėti rusiškai. Jekaterina tikina, jog viešoje vietoje iš tiesų vengia kalbėti rusiškai, rusų kalba kreipiasi tik į pardavėjas prekybos centruose. Tačiau mergina tikina: čia ji jaučiasi labai gerai, jai patinka viskas: ir draugiški žmonės, ir oras, ir maistas. Iš pradžių visi savanoriai gyveno šeimose, o dabar jiems visiems yra paruoštas būstas Biržuose.

Rusei maistas – šviežias, graikė iš to juokiasi

Pakalbėkime apie maistą.

Jekaterina juokiasi: valgo daug, viską, visada ir visur. Merginai atrodo, jog Lietuvoje maistas labai šviežias, todėl norisi visko paragauti. Novosibirske tokio šviežio maisto nėra.

Išgirdusi tokius Jekaterinos žodžius, Georgia juokiasi. Jai, kilusiai iš Graikijos pajūrio, taip tikrai neatrodo. Net ir graikiškas jogurtas bei sūris, kurio galima rasti mūsų prekybos centruose, jai anaiptol neprimena graikiško. Georgia – vegetarė. Ji labiausiai mėgsta sriubas ir arbatą. Georgijai labai skanus biržietiškas alus. Tokio Graikijoje nesurasi.

Kainų skirtumai

Ar įkandamos merginoms lietuviškos kainos?

Savanorės gauna dienpinigius, maistpinigius ir kelionpinigius. Jekaterina pasakoja, jog kruopščiai tvarko savo išlaidų sąsiuvinį. Jai atrodo taip: vieną dieną kainos parduotuvėje didesnės, kitą – mažesnės. Tai priklauso nuo to, jog Rusijoje labai svyruoja rublio vertė. Georgia sako, jog maistas Lietuvoje pigesnis negu Graikijoje, drabužių kaina tokia pati, o transportas kainuoja panašiai. Jekaterina stebėjosi, jog lėktuvo bilietas iš Frankfurto į Lietuvą kainavo tiek pat, kiek iš Vilniaus į Biržus.

Draugystė su vaikais

Sugrįžkime prie to, ką merginos veikia vaikų namuose, kaip jas sutiko vaikai.

Ir Georgia ir Jekaterina džiaugiasi: ir vaikai, ir darbuotojai jas pasitiko labai draugiškai. Kai merginos susirgo, visi jomis nuoširdžiai rūpinosi. Jekaterina buvo nustebusi: Rusijoje kiekvienas rūpinasi savimi, rusai gal tik užsieniečiams malonūs. Jekaterina močiutei sakė, jog nesibaimintų, nes lietuviai labai geri žmonės. Beje, vos prieš tris mėnesius Jekaterinai senelis papasakojo, jog tolimas jos prosenelis kilęs iš Lietuvos ir net XVI amžiaus vidury yra gavęs kažkokį raštą iš Lietuvos kunigaikščio.

Jekaterina ir Georgia sako, jog pirmą mėnesį, atvykus į vaikų namus, buvo sunku suprasti, ką daryti, nes kasdien įvyksta vis kitokios situacijos. Daugiausiai laiko merginos praleidžia kūdikių šeimynoje, kur su vaikais žaidžia, piešia, šoka, kalbasi, dainuoja, groja įvairiais instrumentais. Rytą merginos vaikus palydi į mokyklą. Čia gyvena labai skirtingi vaikai, kurie dažniausiai neturi pomėgių, todėl juos reikia sudominti, susidraugauti su jais.

Vaikų namai Graikijoje ir Rusijoje

Domimės, kokie vaikų namai Graikijoje ir Rusijoje.

Georgia pasakoja, jog vaikų namuose Graikijoje lankėsi būdama mokine. Vaikų namai jai nepatiko, nes ten buvo blogos sąlygos. Atėnuose populiarūs vaikų dienos centrai, tačiau kituose miestuose jų nedaug. Dienos centrai padeda sunkiai besiverčiančioms šeimoms.  Graikijoje yra viena organizacija, kuriai priklauso vaikų namai, vadinamieji „Vaikų kaimai“. Žmonės juos remia. Tokių „Vaikų kaimų“ yra ir valstybinių, ir nevyriausybinių.

Jekaterina pasakoja: Medeikių vaikų namai jai buvo kaip didelis siurprizas: vaikai čia gyvena šeimynose, todėl vaikų namai valdiškos įstaigos neprimena. Rusijos vaikų namuose yra koridoriaus sistema, o kambariuose gyvena po penkis šešis vaikus. Į šeimyną tai visai nepanašu. Vaikai nusiteikę priešiškai, nenorėjo bendrauti. Jekaterina pasakojo, jog su drauge pagal mainų programą lankėsi Lenkijos šeimynoje. Kur augo vienas savas ir aštuoni priglausti šeimynoje vaikai. Merginai šis modelis nepatiko: per daug vaikų, jie visi nori dėmesio iš šeimynos mamos, todėl tarp jų vyksta konkurencija.

Graikė mokosi groti kanklėmis

Ką merginos veikia laisvalaikiu?

Georgia lankosi muziejuje, bibliotekoje, Kultūros centre. Ką ji veikia Kultūros centre? „Siaudelas“ folkloro ansamblyje ji mokosi groti kanklėmis, šokti ir dainuoti lietuvių liaudies dainas. Georgia mokosi ir lietuvių kalbos, nes lietuvių kalba labai sena ir įdomi. Mokytis sunku, bet gramatika – logiška ir galima ją suprasti.

Lietuvių jaunikių neieškos?

Jekaterina taip pat skuba mokytis lietuvių kalbos, nes Rusijoje žmonės antros kalbos dažniausiai nemoka. Čia atvykusi ji stebėjosi: „Vaiko užuovėjos“ vadovė Daiva kalba ir rusiškai, ir angliškai, ir latviškai. Jekaterinai patinka bendrauti su kitais savanoriais, lankytis renginiuose. Ypač patiko džiazo koncertas Biržų pilyje. Jekaterina juokiasi: jai paskambino biržietis vaikinas ir stebėjosi, ko mergina iš didžiulio Rusijos miesto ieško tokiuose mažuose Biržuose, kuriuose nelabai yra ką veikti. Vaikinas siūlėsi merginai aprodyti Biržus, tačiau Jekaterina nenusiteikusi leistis į išvykas su nepažįstamu.

Juokavome: galbūt merginos per metus savanorystės Biržuose susiras vietinius vaikinus ir liks gyventi Lietuvoje? Laikas parodys, šypsojosi merginos.

Svajonės: pamatyti jūrą, išmokti lietuvių kalbos

Didžiausia Jekaterinos svajonė Lietuvoje – pamatyti jūrą, kurios mergina gyvenime nėra mačiusi. Mergina prisimena: kai dirbo banke, svajojo gimtadienio proga gauti dovanų kelionę į Baltijos šalis. Ir štai, svajonė išsipildė. Georgia svajoja aplankyti Lietuvos miestus: Kauną, Klaipėdą ir kitus. Georgia Lietuvoje yra buvusi ir anksčiau, dalyvaudama jaunimo mainuose. Tuomet ji Lietuvoje praleido 17 dienų ir čia jai labai patiko. Dar Georgia svajoja Lietuvoje daryti daug įdomių ir kūrybiškų dalykų.

„Biržiečių žodis“

selonija.lt


Jonas Aničas. „Aušros“ gadynės lietuviškos dirvos purentojas

$
0
0

dagilis

 

 

Kovo 5 dieną sueina 173 metai, kai gimė Stanislovas Dagilis. Šiam didžiam vyrui atminti publikuojame profesoriaus Jono Aničo straipsnį, skirtą S.Dagilio 100 mirties metinėms. Straipsnis buvo skelbtas laikraštyje Voruta, Nr. 12 (818), 2015 m. gruodžio 19 d., p. 7; Voruta, Nr. 1 (819), 2016 m. sausio 30 d., p. 7.

 Iš baudžiauninkų – į mokslus

S.Dagilis gimė 1843 m. kovo 5 d. (ne kovo 3 d.; patikslinta pagal dokumentą: Metryka Generalna wszystkich Kosciolow Ewangelicko Reformowanych…, Biržų krašto „Sėlos“ muziejus, Nr. 14320, l. 262) Panevėžio apskrities Biržų valsčiaus Mažutiškių sodžiuje, evangelikų reformatų šeimoje. Tėvai Martynas Dagilis ir Zuzana Dagilienė (Lapienytė) ėjo baudžiavą pas grafo Jono Tiškevičiaus nuomininkus Parovėjos dvare. Stanislovas buvo vienintelis sūnus ir vyriausias vaikas šeimoje. Jam dar nemažą laiko tarpą teko gyventi baudžiavos sąlygomis. Turėjo keturias seseris: Oną, Zuzaną, Ievą ir Katrę.

Juozas Tumas -Vaižgantas, dar spėjęs susipažinti ir pabendrauti su S. Dagiliu, ir, kaip sakoma, iš pirmo šaltinio gavęs žinių, rašė, jog pas tėvus Stanislovas „… pravargo visas bernystės dienas“: dirbo visus ūkio darbus, su jaunimu lankė garsiąją Parovėjos karčemą, grojo ten smuikeliu šokiams, sekė ir pasižymėjo „amorinę apylinkės kroniką“, žodžiu, iš paviršiaus niekuo nesiskyrė. Tačiau „viduje darėsi procesai, neįžiūrimi paprasta akimi – Stanislovas ilgėjosi kitokio gyvenimo. Jis buvo gabus, dar mažutis mielai žaidė tošinėmis knygomis [iš beržo tošies padarytais knygos pavidalo žaislais], dar mažutis išmoko skaityti […]. Paskui gražiai išėjo pradedamąją Biržų mokyklą. Buvo tai sodietis inteligentas, ne vėpla. Jo nebuvo galima nepasergėti [nepastebėti] tarp kitų tamsių ir bailių baudžiauninkų. Ir buvo pasergėtas. Tai atmainė jo gyvenimą.“[1]

Baudžiauninkų vaiko gabumus pastebėjo [pasergėjo] tuometinis evangelikų reformatų bažnyčios superintendentas kun. Konstantinas Močiulskis, ieškojęs kandidatų į vargonininkus reformatų bažnyčioms. Jis išrūpino grafo J. Tiškevičiaus leidimą S. Dagiliui vykti į Kėdainius mokytis vargonininku. Kėdainiuose, kur Lietuvos evangelikų reformatų sinodas laikė gimnaziją, Stanislovas mokslus pradėjo apie 1862 m. Jis buvo apgyvendintas gimnazijos alumnate. Vargonininkas mokė muzikos ir bažnytinio giedojimo, o vienas gimnazistas – rusų kalbos, aritmetikos ir geografijos. Mokytojai, pastebėję Stanislovo imlumą mokslui, patarė stoti į gimnaziją. Metus pasirengęs išlaikė egzaminus į trečiąją gimnazijos klasę. Tačiau Kėdainiuose galėjo baigti tik vieną klasę, nes po 1863-ųjų sukilimo gimnazija buvo uždaryta.

Tolimesnis kelias S. Dagiliui buvo aiškus – tęsti mokslus Minsko gubernijos Slucko gimnazijoje, kurią taip pat išlaikė Lietuvos evangelikų reformatų sinodas. 1864 m. drauge su kitais gimnazistais iš Biržų krašto į Slucką išvyko ir Stanislovas. Pasak Martyno Yčo, pasamdytas vežikas vežė daiktus, o jie patys tris savaites ėjo pėsti[2]. Slucke Stanislovas gyveno sunkiai versdamasis, dažnai neturėdamas kuo parvažiuoti atostogų, o parvažiavęs – atgal grįžti. J. Tumas-Vaižgantas: „Mokslai jam teko eiti skurdžiai. Kelionė iš Slucko tolima. Nevažiuoji namo atostogų metu, namų pasiilgsti; parvažiuoji – nebėr kuo grįžti. Kartais tekdavę tiesiog kaime pasirinkti kelionei: kas davė keletą skatikų, kas griviną, kas rublį. Mažažemiui Jurgiui Pranckūnui Stanislovas už jo gerą širdį (davęs visą rublį kelionei) visą amžių išlaikė dėkingumo jausmą.“[3]

Slucko gimnaziją S. Dagilis baigė 1869 m. ir ryžosi siekti aukštojo mokslo. Kadangi tėvai neturėjo lėšų ir negalėjo sūnui padėti, teko rinktis tokią aukštąją mokyklą, kuri studentams davė pilną išlaikymą. Tais pačiais 1869 m. Stanislovas įstojo į Peterburgo imperatoriškąjį istorijos ir filologijos institutą, kuris ruošė humanitarinio profilio mokytojus Rusijos mokykloms. Studijas baigė 1873 m. ir gavo klasikinių kalbų mokytojo cenzą[4].

Tais pačiais 1873 m. S. Dagilis gavo klasikinių kalbų mokytojo vietą Ukrainos žemės Charkovo srities Sumų mieste, įsikūrusiame abipus Psiolo upės. Miestas nuo 1765 m. buvo provincijos centras. Sumų gimnazijoje Stanislovas mokytojavo dvidešimt vienerius metus. Duomenų iš savo profesinės veiklos nepaliko, tačiau J. Tumas-Vaižgantas apie jį kaip pedagogo asmenybę keliomis eilutėmis daug pasakė: „Teisybę pastatęs aukščiausiame laipsnyje, pasidaręs ją savo sąžinės brangenybe, prieš nieką neužtylėjo, visur ir nuo visų teisybę gynė. Pedagogų taryboje dažnai likdavo vienas; drąsiai protokoluodavo atskirą savo nuomonę ir aukštesnėje instancijoje ‒ Mokslo apygardoje ‒ laimėdavo.“[5]

„Vienas tarp svetimų rašė lietuviams“

Gyvendamas toli nuo Tėvynės S. Dagilis nė akimirkai nebuvo nutraukęs dvasinių ryšių su Lietuva, širdimi visada buvo savame krašte. Šią kaip titnagas atsparią Stanislovo dvasios stiprybę, suformuotą šeimos ir lietuviško sodžiaus aplinkos, J. Tumas-Vaižgantas taip apibūdino: „Dagilis buvo lietuvis, lietuvis ir paliko. Aštuoniolika pirmųjų metų buvo jį subrandinę tiek pakankamai, padarę pilną žmogų, jog joki rusinimai mokyklose ir tarnyboje nebeįveikė, nebeišrovė jam lietuvio širdies“; „Tai ir Lietuva jam buvo ne tuščias žodis, ir lietuvybė – jo esmės dalis, ne mada, ne „kryptis“. Lietuvos, lietuvių tautos vargai, rūpesčiai, laukimai jam buvo savi, tiek pat giliai jį užgauną, kaip sveikata, pelnas ar kitkas, be ko žmogus negali gyventi.“[6]

Tad galima tvirtinti, jog gilaus patriotinio jausmo skatinamas S. Dagilis vienas pirmųjų iš negausios ano meto lietuvių šviesuomenės įsijungė į tautinio atgimimo sąjūdį, kurio vairą į savo rankas ėmė pobaudžiavinio lietuviško kaimo raidos iškelti lyderiai, Mykolo Biržiškos taikliai pavadinti „didžiaisiais mužiksūniais“. Tarp jų vienas pirmųjų buvo S. Dagilis, intuityviai suvokęs realią brolių tautiečių padėtį ir pasišventęs dirbti jų labui. Kaip akcentavo ir „didysis mužiksūnis“ Petras Vileišis: „Ponuliai, dirbkime! Ką norite, dirbkite, bet tik liaudies naudai, kad ir praščiokėliai būtų bent kiek apsišvietę ir bent kiek pasiturėtų. Nebus iš ko, tai nė idėjiškai liaudis nepakils… O jei pakils, tai jokio jungo nenusimes, ir pati niekaip nesusitvarkys. Geriausia dabar politika – jokios politikos! Dirbkime tik kultūros ir ekonomikos darbą, o kai viso to padaugės, tai ir politikos atsiras savaime…“[7]

Taip ir dirbo S. Dagilis, pasak sūnėno Jono Yčo, „kaip tikras romantikas, savo protą įsmeigęs į mokslus“ apie savo tautą ir jos kalbą[8]. Кraštietis Jokūbas Mikelėnas stebėjosi jo kūrybinio darbo sąlygomis: Dagilis rašė visai vienas, nebuvo nei su kuo pasitarti, nei kam pasidžiaugti. Nebuvo nei lietuviško laikraščio, kuriam galėtų savo eilėraščius pasiųsti. Net arti draugų neturėjo. Vienas, vienas tarp svetimų, rusų ir ukrainiečių, Dagilis rašė lietuviams.“[9]

Rašyti S. Dagilis pradėjo apie 1870 m., t. y. dar studijuodamas Peterburgo istorijos ir filologijos institute. Svarbiausios temos buvo Lietuva, jos žmonės, lietuvių kultūra. Rašė Peterburgo ir Maskvos laikraščiams:  „Golos“, „Ruskij viestnik“, „Sovremennyja izviestija“, „St. Peterburgskija viedomosti“. Pasirašydavo pilna pavarde, ar tiktai „D“ raide, ar įvairiais pseudonimais[10]. Deja, šie S. Dagilio raštai dar nėra ištirti ir Lietuvos skaitytojams neprieinami.

Gavęs žinią, kad 1879 m. Tilžėje įkurta Lietuvių literatūros draugija (Litauische literarische Gesellschaft), S. Dagilis užmezgė su ja ryšius. Draugija įkurta vokiečių mokslininkų (Adalberto Becenbergerio ir kt.) iniciatyva, rinko lietuvių tautosakos, etnografijos, liaudies dailės dalykus, leido tęstinį mokslinį leidinį „Mitteilungen der litauischen Gesellschaft“. Draugijai priklausė įvairių tautų mokslininkai bei kultūros veikėjai: vokiečių – A. Becenbergeris (Bezzenberger), Georgas Neselmanas (Nesselmann), lenkų – Janas Boduenas de Kurtenė (Baudouin de Courtenay), rusų – Filipas Fortunatovas, lietuvių – Silvestras Baltramaitis, Jonas Basanavičius, Antanas Baranauskas, Jonas Šliūpas, Eduardas Volteris ir kt. S. Dagilis siuntinėjo draugijai savo gimtinėje surinktas dainas ir pasakas. 1881 m. jis buvo priimtas 187-uoju draugijos nariu.

J.Yčas rašė, jog jis yra skaitęs S. Dagilio siųstų Lietuvių literatūros draugijai dainų lydraštį, „kur taip ir žėri didis savo gimtojo kampelio mylėjimas“. S. Dagilis rašęs, jog paskelbus spaudoje G. Neselmano ir kitų mokslininkų surinktas lietuviškas dainas, ten nieko neradęs apie biržietiškas dainas. Kad neatrodytų, tarytum biržiečiai „neturėtų akvatos ant dainų“, jis siunčiąs 23 dainas, „dėl prabos“. Jeigu draugija pripažinsianti jas vertas esant, tuomet galėsiąs ir daugiau atsiųsti. Siunčiamoms dainoms S. Dagilis parašė komentarus, suskirstė jas pagal turinį, atsiradimo laiką ir pan. „Gana ilgokas rašinys“, – pastebi J. Yčas[11]. J. Mikelėnas pažymi, jog po S. Dagilio mirties buvo rastas sąsiuvinis gražiai surašytų dainų su prierašu: „Dainos, kurios prieš 40 metų buvo dainuojamos Mažutiškių apylinkėje.“[12]

 „Visa savo siela aušrininkas“

Pradėjus 1883 m. eiti „Aušrai“ – pirmajam lietuvių tautinio atgimimo laikraščiui – S. Dagilis tampa ne vien uoliu jo skaitytoju, bet ir bendradarbiu bei platintoju. Nors „Aušra“ neturėjo aiškios ateities programos, politinių klausimų nesvarstė, tačiau jos tikslai buvo aiškūs: „… parodyti lietuviams, kas jie buvo praeity, kaip yra spaudžiami dabarty ir kokią turi susikurti sau ateitį.“[13] Daug dėmesio skirdama praeičiai „Aušra“ norėjo sužadinti tautišką lietuvių savigarbą ir savo krašto meilę. Taip pat kėlė savo kalbos meilę, rodė, kad ji ne tik ne menkesnė už kitas kalbas, bet daug kuo net pranašesnė. Kalbėdama apie dabartį, kėlė lietuviams ir jų kalbai daromas skriaudas mokyklose ir administracijos įstaigose, peikė lenkinimą per bažnyčias, pasisakė už spaudos laisvės sugrąžinimą. Žodžiu, didžiausias „Aušros“ tikslas buvo taip paveikti lietuvius, kad jie visada ir visur jaustųsi lietuviai.

S.Dagilis visa savo esybe pasišventė šiems „Aušros“ tikslams. J. Tumas-Vaižgantas sakė, kad jis „… visa savo siela aušrininkas“[14]. Tiesa, šaltiniuose nerasta duomenų apie konkrečius S. Dagilio ryšius su „Aušros“ leidėjais. M. Yčas užsimena, kad dėdė laikraštį gaudavęs Sumuose, per atostogas kartu su kitais draudžiamais lietuviškais leidiniais atsiveždavęs į Mažutiškius ir duodavęs kraštiečiams skaityti[15].

Glaustai apie S. Dagilio publikacijas „Aušroje“. 1883 m. 8-10 numerio „Gromatų skardinėje“ buvo išspausdintas toks atsakymas: „Dagilis. Už gražų rasztą dėkui; kad taip visi virai butu apsukrus! Raszik tiktai toliaus.“ Tai buvo padėka ir pagiriamasis žodis už straipsnį-studijėlę „Lietuvių raszliava. A. Kada imta spausdinti lietuviszkas kningas ir ar stabmeldžiai lietuviai turėjo supratimą apie rasztą“, kurią laikraštis išspausdino 1884 m. 1 – 3 numeryje. Raidė A rodytų, kad tai buvo pirmoji didesnio rašinio dalis, tačiau jo tęsinys nepasirodė.

dagilis-aptiekos-aiksteje1

Minimoji S. Dagilio studijėlė parašyta romantizmo dvasia. Apžvelgęs kai kuriuos Lietuvos istorijos šaltinius, archeologinius radinius bei lietuvių rašto paminklus, autorius prieina išvadą, kad „… lietuviai jau gilioje senovėje nedaug mažiaus buvo apszviesti, kaip jų kaimynai, nes mokėjo kariauti ir ukę vesti, nors nekrikszczioniszką dievą iszpažindavo, ir jug lietuvių kultūra žiloje senovėje augsztoka buvusi. Ir tikrai, jiems buvo žinoma Auropos kultūra ir jie mokėjo ja pasinaudoti.“ Matydamas, kaip kitataučiai mokslininkai aukštai vertina lietuvių kalbos reikšmę lyginamajai kalbotyrai, S. Dagilis pabrėžė: „Jei paszaliečiai žino privalumus lietuviszkos kalbos ir moka ją branginti (Kleinas, Szleikeris ir k.), tai mes lietuviai turime susigėsti ir jiems būti dekingi, nes patuolaik neturime lietuviszkoje kalboje lietuviszkos kalbrėdos [gramatikos], o jinai taip laukiama.“[16]

Dera pažymėti, jog S. Dagilio studijėlę labai vertino J. Tumas-Vaižgantas: „Aš šitą raštą dedu pirmuoju visoje „Aušroje“, neišskiriant nė paties Basanavičiaus raštų. Autoriaus pastudijuota nemaža rimtų mokslo veikalų…“[17]

1886 m. „Aušra“ išspausdino S. Dagilio straipsnį „Keli žodei apie poeziją abelnai, o įpaczei apie sudėjimą eilių“. Ir šis rašinys buvo tik pirmoji plačiau užsimoto darbo dalis, tačiau tęsinio nebuvo. Autorius kėlė literatūros teorijos, poetikos dalykus, lietė fantazijos reikšmę rašytojo kūrybiniame darbe, sprendė poezijos ir tikrovės santykio klausimą. Remdamasis Antano Baranausko „Anykščių šileliu“ ir jį labai vertindamas, tvirtino, kad rašytojas neturi nutolti nuo gyvenimo tikrovės[18]. Tai buvo pirmas to meto lietuvių literatūrologinis straipsnis apie poezijos esmę ir eilėraščio techniką.

Toks buvo negausus, tačiau reikšmingas kūrybinis S. Dagilio kraitis „Aušroje“. Literatūrologas Vytautas Vanagas pažymi: „Šiais straipsniais jis atsiliepė į lietuvių literatūrai iškylančius poreikius ir nusipelnė kuklią kertelę jos istoriografijos, kritikos bei teorijos istorijoje.“[19]

„Lietuviškas šiupinys“

Tautiniam atgimimui Stanislovas Dagilis pašventė brangiausią savo asmenybės turtą – poetinį talentą. Didelis jo nuopelnas – poezijos šedevrų (skanskonių[20]) vertimai. Daug ir vaisingai pasidarbavo versdamas Adomo Mickevičiaus, Liudviko Kondratovičiaus, Aleksandro Puškino, Ivano Nikitino, Aleksiejaus Kolcovo, Michailo Lermontovo, Gavrilos Deržavino, Frydricho Šilerio ir kitų autorių kūrinius. Pasak V. Vanago, „savo vertimais S. Dagilis šliejosi prie geriausių XIX a. pabaigos lietuvių vertėjų: P. Armino-Trupinėlio, V. Kudirkos, P. Vaičiūno, kurių darbai pradėjo naują lietuvių vertimo meno etapą“, o jo išversti kūriniai „… yra chrestomatiniai poezijos pavyzdžiai“[21].

paminklo

S.Dagiliui ypatingai imponavo žymiausio lenkų poeto Adomo Mickevičiaus kūryba. Lietuvį patriotą traukte traukė Lietuvos senovės ir gimtojo krašto idealizavimas, prieš įvairius suvaržymus maištaujanti dvasia, nuolatinis grožio ir gėrio siekimas[22]. Sumuose, o gal dar tebestudijuodamas Peterburge, pradėjo versti A. Mickevičiaus poeziją. 1883 m. lietuvių šviesuomenėje pasklido žinia, kad S. Dagilis išvertė baladę „Trys Budriai“ ir dalį poemos „Konradas Valenrodas“[23].

1884 m. S. Dagilis išleidžia pirmąjį savo poetinės kūrybos rinkinėlį ­- „Lietuviszkas sziupinis isz svetimu skanskoniu ant naudos broliams Lietuviams pataisitas“. Šią 16 puslapių nedidelio formato knygelę autoriaus lėšomis išleido Otto Mauderodės spaustuvė Tilžėje. Rinkinėlį sudarė pluoštelis A. Mickevičiaus, M. Lermontovo ir L. Kondratovičiaus kūrybos vertimų. Įžangos žodyje „Skaitytojui“ poetas save kukliai vadina paukšteliu-dagiliu, kuris, suprantama, neprilygsta lakštingalai, bet turi vilties būti naudingas tuo, kad gimtąja kalba „svetimų giesmininkų giesmes atkartos“, t. y. vers į lietuvių kalbą kitų tautų poetų kūrinius.

Rinkinėlio viršelyje išspausdintas bene pirmasis originalus S. Dagilio kūrinėlis ‒ keturių eilučių moto: Nameliai mano mieli, / Man visur patogu; / Bet niekur nėr tiek laimės, / Kaip po jūsų stogu. (Vėliau pirmosios eilutės žodį „mieli“ autorius pakeitė žodžiu „brangūs“). Jurgis Jašinskas šį ketureilį pavadino tikru poezijos šedevru[24]. Iš tikrųjų, posmelis ilgai išliko populiarus, nepriklausomoje Lietuvoje buvo spausdinamas mokykliniuose vadovėliuose, žmonių nuolat prisimenamas.

Sumuose S. Dagilis paruošė ir antrąją „Lietuviško šiupinio“ dalį, kurią 1891 m. Tilžėje savo spaustuvėje išspausdino Martynas Jankus. Tokio paties formato 27 puslapių knygelėje buvo pirmoji „Konrado Valenrodo“ vertimo pusė. 1906 m. S. Dagilis pakartojo „Lietuviško šiupinio“ pirmąją laidą. Ši 48 puslapių knygelė buvo išspausdinta Rygoje, ją sudarė 24 vertimai ir pirmą kartą skelbiama paties S. Dagilio poemėlė „Joninės Parovėjos karčemoj“.1910 m. pakartotinai išleidžiama „Lietuviško šiupinio“ antroji laida. Ją išspausdino Martyno Kuktos spaustuvė Vilniuje. 66 puslapių knygelėje ‒ pataisytas ir išbaigtas „Konrado Valenrodo“ vertimas.

dagilio pam.

„Konrado Valenrodo“ vertimas buvo žymiausias S. Dagilio darbas vertimų tarpe. Vėl dera cituoti J. Tumą-Vaižgantą, kuris taip vertino šį poeto darbą: „Stanislovo Dagilio verstasis „Konradas Valenrodas“ yra tokios geros formos, tokio artimumo turiniu Adomo Mickevičiaus originalui, jog jis praneša net J. Ralio „Odisėjos“ vertimą ir mūsų literatūroje laiko vieną pirmųjų vietų tarp visų vertimų (…). Už „Konradą Valenrodą“ patsai autorius Mickevičius, jei tebebūtų gyvas, pabučiuotų mūsų senelį Dagilį“[25].

Iš originaliosios S. Dagilio kūrybos žymiausias yra poemėlė „Joninės Parovėjos karčemoj“, kuri, kaip jau minėta, pirmą kartą buvo išspausdinta „Lietuviško šiupinio“ pirmosios dalies pakartotoje laidoje 1906 m. Tad pažvelkime į šį nuotaikingą kūrinį skaitytojo akimis.

Parovėjos dvaras ir jo karčema buvo prie Rovėjos upelio, už 7 kilometrų nuo Biržų, į šiaurės rytų pusę. Vietovė ‒ pačiame reformatų apgyventų vietų centre: Medeikiai, Paberžiai, Juodžioniai, Spalviškiai, Gajūnai ir kiti kaimai, taip pat kaimai abiejose Biržų girios pusėse ligi pat Nemunėlio Radviliškio. Beje, karčema tada buvo ne vien užvažiuojamieji namai keliaujantiesiems apsistoti, bet ir savotiškas klubas, į kurį aplinkiniai kaimiečiai rinkdavosi susitikti, pasišnekučiuoti prie alaus ar midaus bokalo, reikalų aptarti.

Poemėlė „Joninės Parovėjos karčemoj“ – tai žaismingas pasakojimas apie jaunimo pasilinksminimą Joninių šventėje. Pasak literatūrologo V. Vanago, poetas „… sukūrė dinamišką jaunimo pasilinksminimo vaizdą, paįvairinęs jį lietuvaičių grožį ir taurumą poetizuojančia daina, perpynęs apmąstymais apie meilės gyvybingumą ir žmogaus dalią. Poemėlė giedros, žaismingos nuotaikos, tauri, pedagogiška, nuspalvinta geranoriška autoriaus šypsena“[26]. Jurgis Jašinskas mano, jog šis S. Dagilio kūrinys „yra unikumas praeito šimtmečio literatūroje“. Jis teigia: „Iš jo kaip saulės šviesoje atsispindi tuolaikinio gyvenimo nemeluota teisybė. Čia matome gyvus, ne poeto vaizduotėje sukurtus, žmones ir įvardintas tikrais vardais vietoves, iš kurių tie žmonės susirinko Parovėjon švęsti Joninių. Visi jie Biržų apylinkės kaimų, vienkiemių ir dvarų gyventojai. Tokia, matyt, kadaise yra buvusi tradicija švęsti Jonines sugužėjus iš artimesnių ir tolimesnių gyvenviečių“. Autoriaus nuomone, niekas iš praėjusio šimtmečio poetų ar prozininkų nėra tikriau ir gražiau pavaizdavę lietuvaičių mergaičių[27].

 

Koks buvo tolesnis S. Dagilio kūrybos likimas?

Nepriklausomoje Lietuvoje (1918-1940) S. Dagilio „Lietuviškas šiupinys“ nebuvo išleistas, nors ankstesnieji jo leidimai buvo tapę bibliografine retenybe. „Lietuvių poezijos antologijoje“, kurią 1951 m. Čikagoje išleido Lietuvių knygos klubas (parengė J. Aistis ir A. Vaičiulaitis), S. Dagiliui vietos neatsirado. Tiktai 1973 m. redakcinė komisija, vadovaujama Justino Marcinkevičiaus, nutarė išleisti Vytauto Vanago paruoštą S. Dagilio „Lietuvišką šiupinį“. Ši „Vagos“ leidyklos išleista 128 puslapių knyga yra su poeto atvaizdu ir faksimile, V. Vanago parašyta trumpa poeto biografija su kūrybos vertinimais. Leidinyje išspausdinti visi žinomi S. Dagilio kūriniai ir didžiuma vertimų.

Išskirtinė Biržų krašto šviesuomenės figūra

Sumų gimnazijoje S. Dagilis mokytojavo 21 metus. 1894 m. atsistatydino iš mokytojo pareigų ir, gavęs 588 rublių metinę pensiją, grįžo į gimtinę ir įsikūrė Biržuose. Atsistatydinimo priežastis ‒ ausų liga ir smarkiai blogėjanti klausa.

Vilniaus universiteto bibliotekos rankraštyne yra saugomi S. Dagilio apdovanojimo Rusijos ordinais dokumentai: carų Aleksandro II ir Aleksandro III įsakai, pasirašyti Rusijos imperijos ordinų kapitulos. 1881 m. sausio 30 d. įsaku jis buvo apdovanotas Šv. Stanislovo III laipsnio, 1884 m. gruodžio 25 d. įsaku ‒ Šv. Onos III laipsnio ir 1891 m. gruodžio 26 d. įsaku ‒ Šv. Stanislovo II laipsnio ordinais.

Biržuose S. Dagilis apsigyveno savo pasistatydintame name, kuris tapo žmonių traukos vieta, neoficialiu kultūrinio gyvenimo židiniu, o jis pats ‒ išskirtine asmenybe vietinės šviesuomenės tarpe. Nors fizinės jėgos seko, tačiau dvasinės stiprybės nesumenkino nei negalia, nei emerito duona. Pasak J. Tumo-Vaižganto, „Dagilis ilgai seno, o geroji jo būdo dalis buvo, kad dvasia neregresavo kartu su kūnu. Priešingai, ta dvasia lyg tobulėjo ir progresavo, kūnui senstant“[28].

Pretekstas rinktis pas S. Dagilį buvo jo apkurtimas, dėl ko negalėjo dalyvauti viešuose susirinkimuose ir normaliai bendrauti. Todėl bendraminčiai, besirūpindami lietuviškosios visuomeninės veiklos reikalais, pradėjo rinktis pas S. Dagilį, kaip pripažintą autoritetą, patarėją, neformalų vadovą. Ateidavo reformatų kunigas Povilas Jakubėnas, gydytojas Mykolas Kuprevičius, Jurgis Trečiokas, katalikų kunigas klebonas Kazimieras Rimkevičius, vaistininkas Baltrus Čepulis ir kt. Kadangi veteranas prenumeruodavo visų pakraipų lietuviškus laikraščius, tai juose rasdavo daug temų pokalbiams, diskusijoms. Be to, traukė ir didelė jo biblioteka, kurioje buvo netgi žymių pasaulinės literatūros ir retų lituanistinių knygų, pavyzdžiui, 1591 m. Karaliaučiuje išleista Jono Bretkūno „Postilė“[29].

Ypatingą dėmesį S. Dagilis skyrė einančiam mokslus lietuvių jaunimui. Jau nekalbant apie lemtingą dėdės vaidmenį seserėnų Jono ir Martyno Yčų gyvenime, ne vienas mokslų siekiantis biržietis yra patyręs filantropo širdies dosnumą. Tarp jų buvo ir poetas Julius Janonis (Vaidilos ainis). Amžininkai prisimena, kaip S. Dagilis rūpinosi talentingu jaunuoliu: dažnai kviesdavęs pietums, aptardavę jo kūrybą, remdavęs lėšomis[30].

Vasaromis S. Dagilis Biržų krašto kaimuose rinko tautosaką, o jam talkino Peterburgo konservatorijos studentas Konstantinas Galkauskas, būsimasis žymus kompozitorius. Jis studijavo pas N. Rimskį-Korsakovą, A. Liadovą ir A. Glazunovą. Vasaras K. Galkauskas praleisdavo Biržuose pas žmonos giminaičius. Su S. Dagiliu susipažino 1902 m. ir ne vieną vasarą juodu važinėjo po apylinkes: Stanislovas užrašinėjo liaudies dainų žodžius, o Konstantinas ‒ melodijas. Kai kurias tų užrašytų dainų K. Galkauskas aranžavo fortepijonui ir išleido mažo formato knygele K. Biržansko slapyvardžiu[31].

Itin reikšmingas S. Dagilio darbas Biržuose buvo evangelikų reformatų giesmyno rekonstrukcija pagal to meto lietuvių literatūrinės kalbos ir poetikos reikalavimus. Pirmoji Lietuvos evangelikų reformatų maldų „kodifikacija“ įvyko 1693 m., o leidinys vadinosi „Knyga nobožnystės krikščioniškos“. Jos penktasis leidimas išėjo 1877 m. Lietuvių kalbai tolydžio tobulėjant maldose išryškėjo daug archaizmų, polonizmų, taip pat eiliavimo netobulumų. Šį sunkų darbą S. Dagilis dirbo septynerius metus. Jo rekonstruotą giesmyną 1909-1910 m. išspausdino Martyno Kuktos spaustuvė Vilniuje. Jis vadinosi „Giesmynas su maldų priedu Lietuvos evangelikų reformatų parapijų vartojimui“. Iš šio giesmyno evangelikai reformatai meldėsi daugiau nei 30 metų. 1942 m. buvo išleistas naujas giesmynas, kurį parengė kun. Adomas Šernas.

S.Dagilio literatūrinis darbas Biržuose neapsiribojo vien evangelikų reformatų giesmyno reformavimu. Kaip jau minėta, čia jis nemažai padirbėjo tobulindamas ir pildydamas abi „Lietuviško šiupinio“ dalis ir jas pakartotinai išleisdamas (1906 ir 1910). Produktyviai bendradarbiavo evangelikų reformatų žurnale „Pasiuntinys“ (1911-1913) ir periodiniame leidinyje „Biržų kalendorius“ (1911-1915).

varzytines

 

Giliai prasmingą vietą S. Dagilio senatvėje užėmė Lietuvių mokslo draugija, įkurta  Vilniuje 1907 m. kovo 25 d. Draugijos narių sąraše yra pažymėta, jog gimnazijos profesorius iš Biržų tapo tikruoju draugijos nariu 1907 m. gruodžio 10 d.[32] Jis atvykdavo į metinius draugijos susirinkimus, tvarkingai mokėjo nario mokestį. Bendraudamas su tautine šviesuomene, ypač jos lyderiais Jonu Basanavičiumi, Juozu Tumu-Vaižgantu, kaimynais pasvaliečiais Petru, Antanu ir Jonu Vileišiais ir kitais, jis galėjo justi tautino atgimimo pulsą ir semtis dvasinių jėgų. Štai kokį įspūdį S. Dagilis paliko J. Tumui-Vaižgantui: „Senas buvo Dagilis, o nesuterštos širdies, meilios, ramios, be fantazijų ir fanaberijų išvaizdos […] ir niekados nesurūgusio ūpo, kaip tai dažniausiai esti seni kreitos ir visų kitų taisytojai. Jis labai natūralus ir kuklus […]. Ir be viso to, visados linksmas, nors blaivus […]. Tai retas, jau atgyvenęs gerų lietuvių tipas.“[33]

1915 m. liepos mėnesį S. Dagilis atsisveikino su artimaisiais, besitraukiančiais į Rusiją nuo artėjančio fronto. Vokiečiams užėmus Biržus senelis gyveno vienui vienas. Seserėnas dr. J. Mikelėnas atsiminimuose taip apibūdino dėdės Stanislovo būklę tomis dienomis: „Jis vėžio ligos buvo paguldytas į mirties patalą. Frontui priartėjus prie Biržų susisiekimas buvo nutrauktas, nei giminės, nei draugai negalėjo jo pasiekti. Katalikų kunigas K. Rimkevičius siuntė jam maistą kasdien, kol tik susisiekimas pagerėjo ir giminės vėl galėjo aplankyti.“[34]

dagilis-dabar1

Mirė Stanislovas Dagilis 1915 m. lapkričio 19 d. Svainis S. Mikelėnas parvežė velionį į gimtuosius Mažutiškius ir palaidojo kaimyninėse Pelaniškių kapinaitėse šalia tėvų ‒ Martyno Dagilio (1814-1893) ir Zuzanos Dagilienės (1819-1888). Vėliau S. Dagilio amžinojo atilsio vieta buvo paženklinta iš granito iškaltu paminklu su užrašu iš jo raštų.

Taip gyvenimo kelionę baigė žmogus, kuris vienas pirmųjų pradėjo purenti lietuvių tautinio atgimimo dirvonus. Pasiekęs gero išsimokslinimo papildė negausias lietuvių šviesuomenės gretas. Savo literatūrine kūryba ir kultūrine veikla, kaip ir kiti tautinio atgimimo pradininkai, rengė dirvą Lietuvos valstybingumui atkurti. Dėl to jo atminimas yra brangus vėl atgimusios Lietuvos žmonėms.

[1] J. Tumas. Lietuvių literatūros paskaitos. Aušrininkų grupė. Kaunas. 1924, p. 195-196.

[2] M. Yčas. A. a. profesorius St. Dagilis. Lietuvių balsas, 1917 m. rugpjūčio 20 d.

[3] J. Tumas. Min. veik., p. 197.

[4] Памятная книжка Императорскаго С. Петербургскаго историко-филологичекаго института за 1902–1912 годы. С. Петербург, 1912, стр. 11.

[5] J. Tumas. Min. veik., p. 201.

[6] Ten pat, p. 198–199.

[7] J. Tumo-Vaižganto pamokslas per Petro Vileišio laidotuves 1926 m. rugpjūčio 16 d. Vaižganto raštai, t. 12: Aušrininkai, šviesininkai. Kaunas, 1929, p. 129–135.

[8] Prof. J. Yčas. Dagilis ir mokslas. Biržų žinios, 1923 m. kovo 18 d.

[9] Dr. J. Mikelėnas. Stanislovas Dagilis (20 metų nuo jo mirties proga). Sėjėjas, 1935 m. lapkričio 10 d.

[10] J. Tumas. Min. veik., p. 206.

[11] Prof. J. Yčas. Dagilis ir mokslas. Biržų žinios, 1923 m. kovo 18 d.

[12] Dr. J. Mikelėnas. Stanislovas Dagilis. 1843–1915 (110 metų gimimo sukakčiai paminėti). Mūsų sparnai, 1953, Nr. 4, p. 29.

[13] Lietuvos istorija. Red. A. Šapoka. Kaunas, 1936, p. 501.

[14] J. Tumas. Min. veik., p. 219.

[15] M. Yčas. A. a. profesorius St. Dagilis. Lietuvių balsas, 1917 m. rugpjūčio 20 d.

[16] Auszra, 1884, Nr. 1–3, p. 30–31.

[17] J. Tumas. Min. veik., p. 206.

[18] Auszra, 1886, Nr. 1, p. 6–9.

[19] V. Vanagas. Stanislovas Dagilis. Lietuviškas šiupinys. Vilnius, 1973, p. 8.

[20] Skanskonis – skanus valgis, skanėstas, gardumynas (Lietuvių kalbos žodynas, t. 12, Vilnius, 1981, p. 739). Žodį „skanskonis“ S. Dagilis vartojo kaip žodžio „šedevras“ sinonimą.

[21] V. Vanagas. Stanislovas Dagilis. Lietuviškas šiupinys. Vilnius, 1973, p. 11.

[22] Algis Kalėda. Adomo Mickevičiaus poetinis pasaulis. Adomas Mickevičius. Eilėraščiai. Poemos. Vilnius: Vaga, 1987, p. 756–767.

[23] J. Tumas. Min. veik., p. 200.

[24] J. Jašinskas. Poetas Stanislovas Dagilis. Mūsų sparnai, 1973, Nr. 35, p. 45.

[25] J. Tumas. Min. veik., p. 237.

[26] V. Vanagas. Stanislovas Dagilis. Lietuviškas šiupinys. Vilnius, 1973, p. 11.

[27] J. Jašinskas. Poetas Stanislovas Dagilis. Mūsų sparnai, 1974, Nr. 36, p. 33.

[28] J. Tumas. Min. veik., p. 236.

[29] A. Butkevičius. Kuklus poezijos paukštis. S. Dagilio 150 gimimo metinėms. Biržiečių žodis, 1993 m. kovo 17 d.

[30] Dr. J. Mikelėnas. Stanislovas Dagilis. 1843–1915 (110 gimimo sukakčiai paminėti). Mūsų sparnai, 1953, Nr. 4, p. 30.

[31] Aldona Matulaitytė. Konstantinas Galkauskas. Vilnius, 1975, p. 20.

[32] Lietuvių tauta. Kn. 1: 1907–1910. Vilnius, 1910, p. 369.

[33] J. Tumas. Min. veik., p. 222.

[34] Dr. J. Mikelėnas. Stanislovas Dagilis. 1843–1915 (110 metų gimimo sukakčiai paminėti). Mūsų sparnai, 1953, Nr. 4, p. 30.

selonija.lt

 

 

 

Vabalninke, prie kultūros namų…

$
0
0

Kažką išsirinko Adolfas ir Vida Jasinevičiai. Algirdo Garbausko nuotr.

Kažką išsirinko Adolfas ir Vida Jasinevičiai. Algirdo Garbausko nuotr.

Algirdas GARBAUSKAS

Vidurdienį, kai lauke jau kiek atšilo, Vabalninko kultūros namų kiemelyje pradėjo šurmuliuoti Kaziuko mugė, tvarkoma renginių organizatorės Audronės Stapulionienės. Tik tų Kazimierų, tuo labiau jaunų Kaziukų, mieste vos keli. Ir iš kur jų bus, jei Vabalninke gyventojų vos tūkstantis beliko. Tačiau į mugę su savo gaminiais suėjo, suvažiavo ne tik šios apylinkės prekeiviai, amatininkai, bet ir iš Biržų, net iš Panevėžio. Kaip ir kasmet nepraleido progos darbštuolės Genovaitė Indriliūnienė ir Regina Vilimienė, atnešusios per žiemą numegztas kojines, pirštines, žaislus ir kitokius gaminius iš vilnonių siūlų. „Jei nepirks, tai žmonės lai nors pasižiūri, ką turime padariusios“, – sakė moteriškės. Tarp jų įsiterpusi jauna ūkininkė iš netolimo Zaprūtiškių kaimo Domilė Sribikienė. Ji siūlė savo produkciją – putpelių kiaušinius. Šviežius, neseniai surinktus iš pusšimčio jos laikomų mažųjų vištelių. Kiek toliau mėsos patiekalus, miltinius gaminius, kitus savų ūkių produktus ant plataus stalo išdėstė Leonora Vaičiulėnienė ir Genovaitė Grubinskienė iš Svilių. Rankų darbo įvairių grožybių siūlė Genovaitė Bartašienė, o ją palaikė vyras Pranas. Pasinaudojo proga medžio drožėjas tautodailininkas Jonas Micevičius su žmona Irena, atvažiavę iš Biržų, nes ten, sakė, mugės nėra.

Sriubos „šinkorkos“ E. Levanas, R. Galiauskas, A. Stirkė. Algirdo Garbausko nuotr.

Sriubos „šinkorkos“ E. Levanas, R. Galiauskas, A. Stirkė. Algirdo Garbausko nuotr.

Visko buvo: pilvui, buičiai, dvasiai (knygų), papuošalų – rinkitės. Kas sušalo, galėjo susišildyti Vabalninko bendruomenės vyrų Raimundo Galiausko, Almanto Stirkės, Evaldo Levano verdama sriuba. Ir pinigų neprašė, nebent kam liko centų – leido praryti taupyklei. Mugėje rado ką išsirinkti ir čia apsilankęs Biržų rajono meras Valdemaras Valkiūnas.

B. Vizbaras susidomėjo A. Jurevičienės nauja knyga. Algirdo Garbausko nuotr.

B. Vizbaras susidomėjo A. Jurevičienės nauja knyga. Algirdo Garbausko nuotr.

Savo muzika, dainomis šventinę nuotaiką palaikė Pasvalio kultūros centro Vaškų skyriaus kaimo kapela, vadovaujama Antano Garalevičiaus, taip pat Vabalninko kultūros namų muzikantai, vadovaujami Petro Matulio.

Mugės vedėja Audronė Stapulionienė susirinkusius jau pakvietė į kitus renginius, kurių Vabalninke netrūksta.

„Biržiečių žodis“

selonija.lt

Šiek tiek melioracijos istorijos ir aktualijų

$
0
0

Apaščios upės gilintojai „zimagorai“ ties Štakirių kaimu, apie 1928 m. Gilinant Apaščio upę ties Štakirių kaimu, 4 metrų upės gylyje buvo rasti tauro ragai. Ragus Biržų muziejui dovanojo Povilas Šlėkta.

Apaščios upės gilintojai „zimagorai“ ties Štakirių kaimu, apie 1928 m. Gilinant Apaščio upę ties Štakirių kaimu, 4 metrų upės gylyje buvo rasti tauro ragai. Ragus Biržų muziejui dovanojo Povilas Šlėkta.

Janina BAGDONIENĖ

Vietoj įžangos

Biržų rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vyresnysis inžinierius melioratorius Rimantas Šikšnys kalbą apie melioracijos darbus ir naudą gali pradėti smagiu pasakojimu. Kai jis, ką tik mokslus baigęs melioracijos specialistas 1975 m. vasarą gavo užduotį patikrinti, ar gerai sutvarkytas griovys Liekniškyje, basas klampodamas griovio link sutiko gal aštuoniasdešimties metų senuką. Šis jo paklausęs, ko jaunam žmogui prie melioracijos griovio reikia. R. Šikšnys paaiškinęs, kad tikrins, ar gerai griovys išvalytas. Senolis paaiškino: „Melioracija – didžiulis dalykas. Kai vaikas buvau, vieną vasarą visus mūsų laukus vanduo apsėmė. Bulvių prisiauginome tik tiek, kad užteko kitų metų sėjai. Visą žiemą be bulvių gyvenome, teko tik raudonuosius burokėlius valgyti…“

Apie melioracijos naudą šiandieninis ūkininkas kalbėtų gal ir kitaip, bet ja abejoja tik toli nuo žemės gyvenantieji.

– Vis girdime: melioracija – rusų išmįslas. Ne rusai sumanė melioraciją. Ją prieš kelis šimtmečius išrado italai vienuoliai, puoselėjantys vynuogynus. Kai savaip apsausino vynuogyną, jis pradėjo duoti didžiulius derlius, – sako R. Šikšnys.

Tarpukario ūkininkų melioracijos planai. "Sėlos" muziejaus fondų nuotr.

Tarpukario ūkininkų melioracijos planai. „Sėlos“ muziejaus fondų nuotr.

 Pirmas projektas – Germaniškyje

Bene pirmas rimtesnis melioracijos projektas Biržų krašte įgyvendintas apie 1911 metus: nusausinta 10 ha Germaniškio kaimo ūkininko laukų. Po I pasaulinio karo 1920 m. prie Žemės ūkio ministerijos buvo įsteigtas Melioracijos skyrius ir darbai įsibėgėjo. Nuo 1921 iki 1939 metų Biržų apskrityje buvo nusausinti 1292 hektarai.

– Melioratorių darbas buvo itin sunkus. Jį ištverdavo tik sveiki, stiprūs vyrai: nuo ryto, vos prašvitus, iki pat sutemų vyrai kastuvais kasdavo griovius, tik trumpai pailsėdami per patį dienos karštį. Jų uždarbį liudija seni apskaitos žurnalai, kuriuos saugome archyve: per ilgą dieną, nelygu kaip dirba, vyras galėjo uždirbti  5–8 litus, – archyvinę medžiagą rodo R. Šikšnys.

Tarpukario melioracijos darbų apskaitos žurnalai. "Sėlos" muziejaus fondų nuotr.

Tarpukario melioracijos darbų apskaitos žurnalai. „Sėlos“ muziejaus fondų nuotr.

Melioracijos darbai tobulėjo pamažu. Pirmasis vokiškas ekskavatorius buvo gautas tik 1940 metais. Antrojo pasaulinio karo metais melioracija Lietuvoje sustojo, o 1948 metais buvo įkurta Biržų rajono sausinimo sistemų valdyba – viena iš pirmųjų Lietuvoje. Iki 1950 metų tokių valdybų šalyje buvo įkurta dvylika. 1955 metais daugiau kaip 80 proc. melioracijos darbų buvo mechanizuoti. Nuo 1956 metų kiekviename rajone buvo kuriamos melioracijos mašinų stotys. Viena iš pirmųjų tokių stočių Biržuose įkurta 1956 m. vasario 11 dieną.

MMS

Melioracijos įmonės istorijos momentus, darbuotojų ir vadovų prisiminimus randame Valentino Dagio knygoje „Mus šaukė žemė“.

Organizaciniai darbai buvo patikėti jaunam inžinieriui Vilhelmui Slapšiui, baigusiam hidromelioracijos mokslus Lietuvos žemės ūkio akademijoje. O tikrasis šios įmonės darbas prasidėjo gegužės 1 dieną, kada V. Slapšys pasirašė įsakymus priimti į darbą vyr. buhalterį Povilą Viederį, vyr. mechniką Arvydą Milą bei prekių žinovą Feliksą Manionį. Pirmuoju techniniu darbuotojų įdarbintas Povilas Kukelka, jau dirbęs Sausinimo sistemų teritorinėje valdyboje.

Pirmuosius darbus Biržų melioracijos mašinų stotis pradėjo tuometiniame „Pavasario“ kolūkyje. Drenažas pradėtas tiesti nuo tų pačių metų liepos pradžios, kai iš Panevėžio MMS perėjo dirbti darbų vykdytojas Adolfas Jakubėnas. Tai buvo vienas iš nedaugelio šalyje dirbusių kultūrtechnikų, kuris Kėdainių trimetę kultūrtechnikų mokyklą buvo baigęs 1936 metais, melioracijos, tuo metu – kultūrtechnikos, darbus atliko dar prie II pasaulinį karą. 1956 m. pavasarį buvo atrinkti  pirmieji įmonės darbininkai – 240 vyrų. Įsidarbinti galėjo tik tie, kurie pateikė pažymėjimus, kad neturi nei žemės, nei darbo.

Biržų MMS kūrėsi ant tuščio lauko. Administracija įsikūrė gyvenamajame name, sandėliui buvo skirta klėtis ir tvartas. MMS darbuotojai patys važiavo griauti klojimo, kurio mediena buvo skirta mechaninėms dirbtuvėms statyti. Šias medines dirbtuves ir dabar tebenaudoja „Biržų rangos“ bendrovė kaip atsarginių dalių sandėlį, o buvusi kalvė tebėra kaip geležies sandėlis.

1960 m. kovą prie Biržų MMS buvo prijungtos Vabalninko, Pabiržės ir Parovėjos MTS, 1963 m. buvo prijungta ir Papilyje buvusi Pandėlio MMS.

1963 m. sutvirtėjusi ir padidėjusi Biržų MMS buvo pertvarkyta į Melioracijos statybos valdybą. Buvo pastatytos naujos mechaninės dirbtuvės, pritaikytos ekskavatorių ir traktorių remontui, automobilių garažas, automobilių remonto dirbtuvės. Labai pagausėjo mašinų parkas, įsigyta daug mechanizmų. Biržų mieste buvo apstatyti du daugiabučiai žinybiniai namai.

Biržų melioratoriai garsėjo ne tik kaip geri melioracijos specialistai. Prie įmonės veikė ir meno mėgėjų kolektyvai: vyrų ir moterų vokaliniai ansambliai, kaimo kapela. Laimėjimais garsėjo sporto kolektyvas.

Anot R. Šikšnio, daugiausia darbų biržiečiai melioratoriai atliko 1972–1976 metas. 1976 m. Biržų melioracijos įmonėje dirbo beveik tūkstantis žmonių.

Priekaištai nepelnyti

R.Šikšnys gerai prisimena metus, kai vienkiemių gyventojams buvo kompensuojama už sodmenis ir trobesius ir jie kėlėsi į gyvenvietes, o laukai buvo stambinami ir melioruojami.

– Dabar šis laikas vaizduojamas kaip Lietuvos griovimas, o kai tuo metu dirbau kompensacijų skaičiavimo ir skyrimo komisijoje, mačiau priešingą dalyką: žmonės norėjo keltis į gyvenvietes. Jei sodyba būdavo įkainojama 10 tūkst. rublių, ji jau būdavo pripažįstama kaip vertinga ir melioratoriai jos negalėjo liesti. Ne vienas sodybos šeimininkas prašė šią sumą sumažinti, kad galėtų palikti savo sodybą, gauti kompensaciją ir naują namą pasistatyti ar nusipirkti gyvenvietėje, – prisimena R. Šikšnys. Nors, anot specialisto, Biržų rajonas buvo specifinis dėl karsto įgriuvų, ne visur melioratoriai galėjo dirbti, bet čia nusausinta apie 86 proc. dirbamos žemės: 114231 ha, iš jų drenažu – 86430 ha.

Prasidėjus Atgimimui melioratoriai sulaukė daug nepelnytų priekaištų, ir pats melioracijos darbų finansavimas vis mažėjo.

R.Šikšnys kalba: Biržų melioratoriai turėjo daugiausia įtakos kaimo infrastruktūros plėtrai: atlikdami darbus jie pastatė 51 tiltą, 1355 pralaidas, nutiesė 539,8 km kelių.

– Melioratoriai sukūrė didžiulį turtą, tik ar mes sugebėsime jį išsaugoti? – svarsto R. Šikšnys. – Melioracijos statiniai sensta, pralaidos griūva: dabar Vyriausybės skiriamų lėšų užtenka tik esamiems įrenginiams tvarkyti.

Zimagorai, Tatulos upės gilintojai 1929 m. Fotografavo J. Daubaras.

Zimagorai, Tatulos upės gilintojai 1929 m. Fotografavo J. Daubaras.

Ūkininkai melioraciją vertina nuo seno

Anot R. Šikšnio, Biržų krašto ūkininkai kaip ir tarpukariu, taip ir dabar suvokia melioracijos naudą ir žino, kad be jos neišaugins gero derliaus. Tarpukariu savo žemės sklypus ryždavosi melioruoti tik pasiturintys ūkininkai. Jie turėjo parengti projektus, patvirtinti, rasti darbų rangovus.

Archyvuose saugoma byla liudija, kad Čepukų kaimo ūkininkas, norėdamas melioruoti savo žemės plotą, iš banko gavo 2000 Lt paskolą su 3 proc. palūkanų, paskolą ūkininkas turėjo išmokėti per 15 metų. 2000 litų tuo metu buvo didžiuliai pinigai.

Ir dabartiniai rajono ūkininkai rūpinasi savo valdose esančių melioracijos įrenginių rekonstravimu ir įveikia nemažai biurokratinių reikalavimų, kad šiems darbams gautų Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramą. Pasiryžę įgyvendinti projektą ūkininkai buriasi į melioracijos statinių naudotojų asociacijas, jas įregistruoja (pirmą tokią asociaciją rajone  pasirūpino įsteigti ūkininkas Stasys Vaitkevičius), rengia projektus.

Anot R. Šikšnio, Biržų rajone nuo 2008 metų įgyvendinta arba įgyvendinami daugiau kaip trys dešimtys melioracijos statinių rekonstravimo projektų, šiemet pateikta dar dešimt paraiškų, 7 projektams jau patvirtintas finansavimas. Aktyviausi – Kvetkų, Pasvaliečių, Pačeriaukštės ūkininkai.

Paminklinio akmens atidengimas melioracijos pabaigtuvėms „Pergalės“ kolūkyje Pasvaliečių k. 1980 m. liepos 25 d. Audeklą nuima „Pergalės“ kolūkio Pasvaliečių padalinio vadovas J. Mikluckas ir Biržų MSV (Melioracijos statybos valdybos) daugiakaušio ekskavatoriaus mašinistas J. Kubilius. Kairėje akmens pusėje įcementuotos lentos įrašas: „Nuo 1957 m. „Pergalės“ kol. Biržų melioratoriai nusausino drenažu 3980 ha žemės, įrengė 600 ha kultūrinių pievų ir gamyklų, nutiesė 11 km kelių. Panaikinti 105 vienkiemiai, 161 šeima persikėlė gyventi į kolūkio gyvenvietes. Iš viso atlikta darbų už 3,4 ml. rub. Mūsų kol. – pirmas raj. ūkis, kuriame nusausinta visa žemė“.

Paminklinio akmens atidengimas melioracijos pabaigtuvėms „Pergalės“ kolūkyje Pasvaliečių k. 1980 m. liepos 25 d. Audeklą nuima „Pergalės“ kolūkio Pasvaliečių padalinio vadovas J. Mikluckas ir Biržų MSV (Melioracijos statybos valdybos) daugiakaušio ekskavatoriaus mašinistas J. Kubilius. Kairėje akmens pusėje įcementuotos lentos įrašas: „Nuo 1957 m. „Pergalės“ kol. Biržų melioratoriai nusausino drenažu 3980 ha žemės, įrengė 600 ha kultūrinių pievų ir gamyklų, nutiesė 11 km kelių. Panaikinti 105 vienkiemiai, 161 šeima persikėlė gyventi į kolūkio gyvenvietes. Iš viso atlikta darbų už 3,4 ml. rub. Mūsų kol. – pirmas raj. ūkis, kuriame nusausinta visa žemė“.

O valstybės skiriamų lėšų melioracijai trūksta nuolatos. Šiais metais Biržų rajonui skirta 304 tūkst. eurų melioracijos įrenginių priežiūrai. Už tokią sumą, kalba R. Šikšnys, galima sutvarkyti apie 12 pralaidų ir apie 80 km griovių. Daugiausia lėšų tenka skirti avariniams gedimams šalinti.

R.Šikšnys kalba, kad daugiausia melioracijos darbų savo rajone atlikę ir puikią patirtį sukaupę biržiečiai melioratoriai šiandien įgyvendinant projektus jokios pirmenybės tvarkyti kažkada jų pačių tiestus įrenginius neturi, nors dirba be priekaištų. Viską lemia viešieji konkursai, kuriuos gali dalyvauti visos šalies įmonės. Tik su jomis, laimėjusiomis konkursus, vargo dažnai būna daugiau nei su saviškiais.

„Biržiečių žodis“

selonija.lt

Viewing all 71 articles
Browse latest View live