Leonas Grubinskas gimė 1939 m. Trišakių kaime, netoli Vabalninko. Karo audros sugniuždė šeimą, tad Levukas su tėčiu ir broliu apsigyveno Kupreliškyje ir jau būdamas dešimtmetis turėjo prisiimti atsakomybę už tai, kad šeima bent jau turėtų duonos. Tačiau sunkumai Leono nesugniuždė, o tik užgrūdino, skatino siekti svajonės: berniukas susitaupė pinigų ir nusipirko seną armoniką, pats pramoko groti, ir šis jo pomėgis (vėliau įgūdžiai tobulinti Biržų muzikos mokykloje: mokėsi groti akordeonu, pianinu, taip pat- chorvedybos) atvėrė jam duris dirbti mėgstamą darbą- L. Grubinskas dirbo meno vadovu Meilūnuose, Mažuikiuose, subūrė puikų šokių ansamblį.
1968 metus L. Grubinskas atvyko į Panevėžį, kur jo sielos atgaiva ir pragyvenimo šaltiniu tapo fotografija – dirbdamas laborantu „užsikrėtė“ fotografavimu, įsigijo foto aparatą, „ėmė gaudyti akimirkas“ ir tapo Panevėžio rajono laikraščio „Tėvynė“ foto korespondentu.
Jau pirmaisiais darbo laikraštyje metais Leono darbai buvo premijuoti 5 kartus, viena premijų- respublikinė. O metams bėgant jo fotografijos jau puikavusi ne tik tuometinės Tarybų sąjungos leidiniuose, bet ir buvo spausdinamos užsienio šalių almanachuose, pvz.: nuotrauka „Finalas“ buvo atrinkta Londone leidžiamam almanachui „Pasaulio sportas“, o nuotrauka „Incidentas“ (fotografijoje netikėtai į kelią išbėgę stumbrai) apkeliavo Europos šalis, Austriją, Malaiziją, Japoniją, laimėjo dešimt pirmųjų vietų konkursuose. Ne vieną apdovanojimą yra pelniusios ir humoristinės Leono fotografijos (Leonas už savo darbus pelnė per 120 įvairiausių apdovanojimų Lietuvoje ir užsienyje) .
1970 m. L. Grubinskas tikruoju nariu priimtas į Lietuvos fotografijos meno draugiją, o 1973 m. – į Lietuvos žurnalistų sąjungą, nuo 1992 m. dirbo dienraščio „Panevėžio rytas“ foto korespondentu.
Leonas Grubinskas su savo nuotraukomis prieš metus sugrįžo į gimtuosius Biržus. „Biržams – gražiausiam miestui pasaulyje!”- taip pavadinta fotografo paroda 2014 m. gegužę buvo atidaryta muziejuje ir tapo tarsi atsisveikinimo akordu su Biržais. Parodos pristatyme dalyvavęs autorius, nežiūrint, kad stovėjo ant savo 75-ių metų sukakties slenksčio, spinduliavo jaunatviška energija, tryško džiaugsmu vėl susitikęs su savo jaunystės bičiuliais, „Kaziuko“ kapelos muzikantais (jų dainoms Leonas parašė ne vieną tekstą), tarėsi su buvusiais kraštiečiais dėl busimų susitikimų Meilūnuose, Satkūnuose. Po parodos Biržų krašto muziejui „Sėla“ fotografas padovanojo 75 nuotraukas, apimančias 1969–2010 m. kūrybos laikotarpį, ir poezijos tekstų. Rašymas buvo dar viena Leono aistra: tai ne tik eilėraščiai, tekstai dainoms, bet ir rašiniai apie gamtą (konkurse „Gamta- visų namai“ L. Grubinskas net 15 kartų pateko į geriausiųjų autorių dešimtuką).
Tačiau gaudyti nepaprastas paprasto gyvenimo akimirkas ir fiksuoti jas nuotraukose, išgyvenimus dėlioti į romantiškas eiles Levukas netikėtai liovėsi… Patirta galvos trauma paguldė jį į ligos patalą, iš kurio jis nebepakilo- liepos 17 d. Biržų krašto užaugintas fotografas iškeliavo Anapilin. Prisiminimuose Leonas Grubinskas rašė, kad mirtis jam į akis žiūrėjusi net 12 kartų… 13-ąjį – išsivedė…
Akimirkos, užfiksuotos fotografijose, jo žodžiais skambančios dainos- tai kas liko po jo, kas neleis nukeliaut užmarštin…
Biržų krašto muziejaus „Sėla“ bendruomenė
selonija.lt
The post Pro memoria. Leonas Grubinskas (1939-2015) appeared first on www.selonija.lt.